1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. ‘Zincir marketler WhatsApp kümesinde ortak fiyat belirliyor’

‘Zincir marketler WhatsApp kümesinde ortak fiyat belirliyor’

featured

Ağaoğlu’na göre zincir marketler başta yumurta, süt gibi temel gıda maddelerinin fiyatlarını ortak bir kararla belirliyor.

ANKA ajansına açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle ucuzluk marketi diye bilinen bazı zincir marketler, nedense tüketicilere sunulan temel gıda ürünlerinde adeta müşterek fiyat belirliyorlar. Geçtiğimiz yıl yumurta fiyatları çok arttı. Yumurta deyip geçmeyin dar gelirlilerin yegane hayvansal protein kaynağıdır. 30’lu yumurta 17-18 lirayken bir de baktık ki hepsinde 29.90 oldu. Çok ilginç bir gelişme daha oldu. Bir süre sonra kamuoyundan gelen tepkiler, denetlemeler derken hepsi birden 22.90’a düştüler. 4 tane zincir market on binlerce mağazası var bunların. Dördü de 22.90 olur mu neden biri 23, biri 24, biri 22 değil. Bize gelen bilgilerine göre bu zincir marketler aralarında ortak Whatsapp grubu oluşturmuş. Dar gelirli insanlar bunlar ucuz diye tercih ediyorlar.”

Fiyatların marketler tarafından ortak belirlenmesinin yasaya uygun olmadığına vurgu yapan Ağaoğlu, bunun bir ‘rekabet kurulu ihlali‘ olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap