İlginizi Çekebilir
ahtapot-yemegi-AlGNUj5B.jpg
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri
  3. Zeytin Salatası Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Zeytin Salatası Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Zeytin Salatası Tarifi

Zeytin salatası diğer salatalar gibi oldukça lezzetli bir salata çeşididir. Zeytin salatası yapmak için genellikle yeşil renkli zeytinler tercih edilir. Zeytinlerin de diğer sebze meyveler gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Zeytin salatası yapmak için kullanılan çeşidi ise sarı ulak diye bilinen genelde Marmara, Akdeniz, Ege bölgelerinde yetişen bir türdür.

Zeytin Salatası tarifi,Zeytin Salatası nasıl yapılır,Zeytin Salatası faydası,Zeytin SalatasıYemek Tarifleri

Zeytin Salatası Yapılışı

1

Zeytin Salatası Yapılışı

Zeytin salatası yapmak için öncelikle yeşil veya siyah zeytinler güzelce yıkanmalıdır. Daha sonra bir kâseye alınmalıdır. İçine zeytinyağı koyarak biraz bekletilmelidir o sırada diğer malzemeler doğranmalıdır. Domates soyularak doğranmalı, soğan ince ve küp şeklinde doğranmalı ve son olarak maydanoz ilave edilmelidir. Biraz tuz koyulup iyice karıştırılmalıdır. İsteğe göre daha doyurucu olması için nar ekşisi ve beyaz peynir de eklenebilir.

Zeytinler Hakkında Kısa Bilgi

1

Zeytinler Hakkında Kısa Bilgi

Zeytin ağacının varlığı insanlıktan bile önceye dayanıp cennetten gelen bir bitki olduğu varsayımları dolanmaktadır. Bu yüzden zeytin, zeytin ağacı, zeytin dalı insanlık için önemli şeyler ifade etmektedir. Mesela zeytin dalı demek barış demektir. Barışı sağlamak amaçlı zeytin dalı ve güvercin bir obje olarak kullanılmaktadır. Zeytinin yaprağı da birçok şeye faydalıdır. Zeytin yaprağını çay gibi demleyip içebilirsiniz veya zeytin yaprağını bir süre soğuk suda bekletip suyunu içebilirsiniz. Aynı zamanda bu yaprağı zeytinyağına koyarak yaralar için faydalı olan bir koca karı ilacı da elde edebilirsiniz. Zeytin için en önemli verim zeytinyağından gelir. Zeytinin her yerinin faydalı olduğu bilinse dahi zeytinyağının yeri bambaşkadır. Zeytinyağı en faydalı ve doğal yağdır. Mümkün olduğunca diğer yağlara kıyasla zeytinyağı tercih edilmelidir.

2

Zeytin Salatası

Zeytin salatası her yörede bilinen ama en çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılan çok tercih edilen ve lezzetli bir salata olsa da yemek tarifi yerine de geçebilir çünkü çok doyurucudur. Salatanın ana malzemesi ve yağı tamamen zeytin ağacının kendisinden elde edilir. Yağı da ana malzemesi olan zeytini de zeytin ağacındandır. Zeytin salatası her sabah yenilebilir. Sabahları yendiğinde insana güç ve enerji verir. Öğle yemeklerinde hızlıca doyurucu bir şeyler atıştırmak gerektiğinde zeytin salatası yiyerek bir öğün atlatılabilir. Ayrıca bu salata veganların da oldukça sevdiği ve talep ettiği bir salatadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap