1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Zayıflık Artıyor” Analist: Altın Fiyatları İçin Bu Düzeyleri Bekliyorum!

“Zayıflık Artıyor” Analist: Altın Fiyatları İçin Bu Düzeyleri Bekliyorum!

featured

Altın fiyatları 1.800 dolar seviyesinin altında kalırken, ABD dolarının güçlenmesiyle iki haftanın en düşük seviyelerine yaklaşıyor. Yatırımcılar ise günün ilerleyen saatlerinde Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politikasına odaklanmış durumda. 

Altın fiyatları şimdilik 1.790 dolar civarında zemin tutuyor

Kıymetli metal, istikrarlı dolar ve Fed’in şahin üyelerinin duruşu nedeniyle yeni bir satış turuna girdi. Kriptokoin.com haberlerinden bildiğiniz üzere, Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Robert Kaplan, COVID-19’un yeniden canlanmasının seyahat, konaklama ve eğlence üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, mümkün olduğu kadar erken daraltmayı tercih etti ve Ekim’de taperinge gidilmesini savundu. ABD Doları, temkinli bir piyasa havasıyla desteklendi ve diğer para birimleri sahipleri için değerli metalin çekiciliğini olumsuz etkiledi. 

ABD 10 yıllık gösterge Hazine getirileri Perşembe günü %1,38’den %1,33’e düştü. Ancak bu da fiyatların aşağı yönlülüğünü sürdürmede başarısız oldu. Devam eden koronavirüs riski, eşit olmayan küresel ekonomik toparlanma ve büyük merkez bankalarının temkinli duruşu, altın fiyatlarını destekleyici önlemler oluyor. Bu gelişmeler kapsamında piyasa analisti Anıl Panchal, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, Perşembe günü erken saatlerde olumsuz hissiyatın ortasında teknik arızayı haklı çıkarıyor. Bununla birlikte, sarı metal, basın saatine göre iki haftanın en düşük seviyesi olan 1.790 dolar civarında zemin tutuyor. 200-SMA’nın kırılması ve üç haftalık destek hattı altın satıcılarını desteklerken, riskten kaçınma havası, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kilit para politikası toplantısı öncesinde fiyat üzerinde ek aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Bunlar olurken, emtia üst üste dördüncü gün düşüyor.

“ECB kararı altın yatırımcılarının takip etmesi gereken kilit nokta”

Fed’in yavaşlayan konuşmaları ve son zamanlarda koronavirüs rakamlarındaki artıştan kaynaklanan ekonomik korkular, risk iştahını baskılıyor. ABD JOLTS İş Açıklarında rekoru yenilemek için gerçekleşen bir sıçrama, Fed politika yapıcılarının iyimser duruşlarını teyit etmelerine yardımcı olurken, virüs yayılımındaki artış iyimserlere meydan okuyor. St. Louis Federal Bankası Başkanı James Bullard ve New York Federal Bankası Başkanı John Williams, 2021’de daralmayı desteklerken, Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Robert Kaplan, koronavirüs nedeniyle üçüncü çeyrek GSYİH daralmasına rağmen Ekim ayındaki taperingden yana tavır alıyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Perşembe günü yayınlanacak olan altı yönlü stratejisine ilişkin şüpheler, ABD’li diplomatların Jerome Powell’ın Fed Başkanı olarak yeniden atanması konusundaki karışık görüşüne katılıyor ve bu da hissiyatı tartıyor. Ayrıca, Cumhuriyetçilerden ve bazı Demokrat Parti üyelerinden ABD teşvikine engebeli bir yol önerme sinyalleri de havayı bozuyor. Bu arada, S&P 500 Vadeli İşlemleri gün içinde %0,17 düştü, ancak ABD 10 yıllık Hazine getirileri yönsüz kaldı ve ABD Dolar Endeksi (DXY) de öyle. Analist Anıl Panchal gündemdeki gelişmelerin etkilerini şu şekilde yorumluyor:

ECB güncellemeleri altın yatırımcılarının takip etmesi gereken kilit nokta olurken, haftalık ABD iş verileri, koronavirüs ile ilgili manşetler ve ABD teşvikleri de altın ayılarını eğlendirebilir. ECB’nin Pandemi Acil Satın Alma Programını (PEPP) geri çevirmesi yaygın olarak beklense de, bloğun ileriye dönük ekonomik performansı ve para politikasının daha da sıkılaştırılmasının kapsamı hakkında yorumlar anahtar olacak.

“Trend: Daha fazla zayıflık bekleniyor”

Analist Anıl Panchal’e göre altın fiyatları, 200-SMA’yı ve 16 Ağustos’tan itibaren yükselen bir trend çizgisini kırdıktan sonra iki haftanın en düşük seviyesi civarında baskı altında kalıyor.

Düşüş MACD sinyallerinden satıcılara Ağustos ayının ortasındaki en düşük seviyelere yakın 1.770 dolar civarındaki düşüş sırasında 1.758 dolar civarındaki aylık desteğe doğru kabul görüyor.

Analist, altın ayıların belirtilen yatay desteğin üstesinden gelmesinin zor olabileceğini ve bu desteğin kırılması durumunda metali 10 Ağustos’un en düşük seviyesi olan 1.717 dolar ve ardından 1.700 dolar eşiğini vurmaya karşı savunmasız bırakacağını belirtiyor ve analizine devam ediyor:

Bu arada, 1.792 dolara yakın destek dönüşlü direnç çizgisi, ardından 1.795 dolar civarında 200-SMA ve 1.800 dolarlık yuvarlak rakam, emtianın toparlanma hareketlerine meydan okuyabilir. Altın alıcıları 1.800 doları geri kazanmayı başarsalar bile, 1.854 doları çevreleyen yatay bir alan kuzeyin önündeki en önemli engel haline geliyor.

Altın fiyatları: Dört saatlik grafik
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap