İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Zaman Yaklaşıyor” İşte 3 Analistten Kritik Altın Yorumları

“Zaman Yaklaşıyor” İşte 3 Analistten Kritik Altın Yorumları

featured

Altın vadeli işlemleri Çarşamba günü üç seansta ilk kaybını kaydederek, Salı kazançlarının neredeyse tamamını geri verdi ve fiyatları yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesine çıkardı. Analist Myra P. Saefong’e göre, Salı günkü ABD enflasyon verileri, değerli metal fiyatları için destekleyici olduğunu kanıtladı ve altın vadeli işlemlerini ABD dolarının düşmesiyle Eylül başından bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. Analistlerin altın yorumları için Kriptokoin.com okumaya devam edin.

AvaTrade ve BullionVault analistlerinin altın yorumları

ABD tüketici fiyat endeksi, Temmuz ayındaki %0,5’lik artışa kıyasla Ağustos ayında sadece %0,3 yükseldi. Altın yorumları sorulan AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Alsam verdiği demeçte şu değerlendirmeyi yapıyor:

Tapering belirsizliği, altın için en önemli faktördür ve bu konuda herhangi bir netlik elde etmediğimiz sürece, altın fiyatlarının konsolidasyon bölgesinde kalması muhtemel.

Naeem Alsam, ekonomik verilere bakıldığında, önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda Merkez Bankası’nın agresif bir duruş sergilemesi için çok fazla baskının olmadığını belirtiyor ve şu çıkarımda bulunuyor:

Ancak, traderlar hala bu yıl için (aylık tahvil alımlarının) azaltılmasının masada olduğuna inanıyorlar. Altın fiyatı için şu anki en önemli olay gelecek haftaki toplantı ve o zamana kadar altın fiyatlarının kırbaç hareketlerini sürdürmesi ihtimal dahilinde.

BullionVault’un araştırma direktörü Adrian Ash ise, altındaki beklentilere ilişkin şu yorumu yapıyor:

2021’deki enflasyon artışının 1970’lerin seviyelerinin çok ötesinde, ancak enerji fiyatları yükseldikçe küreselleşti ve yine de altın buna yanıt vermiyor. Şu an için değerli metal piyasasının merkez bankacılarıyla enflasyondaki bu artışın geçici olduğu konusunda hemfikir olduğu açık. Bununla birlikte, bu enerji karmaşası devam ederse ve bir kış yakıt krizi enflasyonu tekrar yükseltirse, bugünün 1.800 dolar seviyesindeki altın geçici bakışta ucuz görünebilir.

Carlo Alberto De Casa: Yatırımcılar, faiz indiriminin zamanlaması konusunda Fed’den daha fazla netlik bekliyor

Bu arada, bazı analistler, Fed’in gelecek haftaki toplantısının yatırımcıların aradığı netliği sağlamayabileceğini söylüyor. Kinesis Money analisti Carlo Alberto De Casa altın yorumları için hazırladığı günlük bir araştırma notunda şu hususlara değiniyor:

Gerçekten de yatırımcılar, faiz indiriminin zamanlaması konusunda Fed’den daha fazla netlik bekliyor. Ancak, bu muhtemelen Eylül toplantısında gelmeyecek, mevcut belirsizlikte tahvilleri tutma şansını artıracak, net bir yönlenme bekleyecek.

Çarşamba günü yayınlanan ABD verileri, ithalat fiyat endeksinin %0,3 düşmesiyle birlikte, mal maliyetinin 10 aydır ilk kez Ağustos ayında düştüğünü gösterdi. Ayrı olarak, New York Fed’in Empire State iş koşulları endeksi, bölgesel Fed bankasına göre Eylül ayında 16 puan artarak 34,3’e yükseldi. Ancak The Wall Street Journal tarafından yapılan bir ankete göre ekonomistler 17,2’lik bir veri bekliyorlardı.

ABD sanayi üretimi geçen ay beklenenden daha az %0,4 arttı ve kapasite kullanımı Aralık 2019’dan bu yana en yüksek oran olan %76,4’e yükseldi. Bu zemine karşı, ABD doları endeksi (DXY), %0,1 düşüşle 92,53 oldu. Bu arada, gösterge 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, Salı günü düşüşün ardından %1,319 artışla %1,311 civarında bulunuyor. Analist Myra P. Saefong’e göre, daha zayıf bir dolar ve daha düşük getiriler, denizaşırı yatırımcılar arasında getiri sağlamayan külçe alımlarını destekleyebilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap