İlginizi Çekebilir
tevenk-sarma-WROnI9jI.jpg
 1. Ana Sayfa
 2. Yemek Tarifleri
 3. Yeşil Pancar Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Yeşil Pancar Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Yeşil Pancar Yemeği Nasıl Yapılır?

Doğu Anadolu’da severek tüketilen pancar; kavurmasından salatasına, yemeğine kadar birçok farklı şekilde değerlendirebildiğimiz bir bitki. Tadının güzelliğinin yanı sıra Protein, Fosfor, Çinko, K ve A vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Sofralarda daha fazla görmeyi tavsiye ettiğimiz bu enfes bitkiden, yemeğe doyamayacağınız muazzam bir yemek tarifi ile sizlerleyiz. (6-8 kişilik) (Süre: 35-40 dakika)

Yeşil Pancar Yemeği nasıl yapılır,Yeşil Pancar Yemeği tarifi,Yeşil Pancar Yemeği faydası,Yeşil Pancar YemeğiYemek Tarifleri

Yeşil Pancar Yemeği İçin Malzemeler

 • 1 kg yeşil ve taze pancar yaprağı
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • Sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı salça
 • Tuz
 • Pul biber
 • Kimyon
 • 1 adet tavuk bulyon
 • 1 su bardağı bulgur
 • Sıcak su

Yeşil Pancar Yemeği Yapılışı

1

Yeşil Pancar Yemeği Yapılışı

Taze ve yumuşak olduklarından emin olduğumuz 1kg’lık pancar yapraklarımızı alalım. Genişçe bir kaba doldurduğumuz soğuk suyumuzun içine yaprakları atalım ve nazik hareketlerle yapraklarımızı temizleyelim. Eğer ihtiyaç duyarsanız bu işlemi iki kez de yapabilirsiniz. Fakat bir öneri olarak, pancar yapraklarını iki kez yıkamak yerine bir yemek kaşığı sirke koyduğunuz soğuk suda bir süre bekletebilirsiniz. Herhangi bir tad değişimi olmamakla birlikte tamamen temizlendiğine emin olacağınız yapraklar elde edeceksiniz. Suyumuzdan çıkarttığımız pancar yapraklarının saplarını, varsa ezik kısımlarını ve sert kısımlarını kesip ayırıyoruz. Sağlıklı kısımlarını önümüze alıp, ıspanaktan biraz daha küçük boyutta olacak şekilde kesiyoruz. Burada önemli olan nokta, piştikten sonra göze ve damağa hitap edebilmesi için yaprakları eşit büyüklükte kesmek. Kestiğimiz pancar yapraklarını tekrar geniş bir kaba alıyoruz. Kaynattığımız suyu biraz bekletip yaprakların üzerine gezdiriyoruz ve beş dakika kadar bekletiyoruz. Bu işlemle birlikte çıkan yeşil su yemeği yerken hissettiğimiz ağız ve diş kamaşması sorununu ortadan kaldıracak. Yalnız, dikkat edilmesi gereken nokta suyu fokur fokur kaynarken dökmemek ve beş dakikadan fazla bekletmemek. Yapraklar yeşil suyu verdiğinde ise süzgeçteki yapraklarımızı soğuk suda gezdirip şokluyoruz. Yapraklarımız dinlenirken, derin tenceremizi ocağa alabiliriz. Soğanımızı alıp, yemeklik şekilde yani kare kare doğruyoruz. Sarımsakları isteğe göre doğrayabilir ya da rendeleyebilirsiniz. Ocağımızın altını açıp soğan ve sarımsaklarımızı yağda kavuruyoruz. Bu aşamada, isteğe bağlı olarak kavurma yağına bir miktar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Hafif kavrulan soğan ve sarımsağımıza 2 yemek kaşığı salçayı ekliyoruz ve tekrar kavuruyoruz. Salçayı açmak için bir miktar sıcak su ekleyebilirsiniz. Tavuk bulyonun iyice eridiğinden emin olmak için, bulyonu bu aşamada atıyoruz ve üzerine kestiğimiz pancar yapraklarını ve 1 su bardağı bulgurumuzu ekliyoruz. Bir miktar karıştırıp kavurduktan sonra sıcak suyumuzu pancarları geçecek ölçüde ekliyoruz. Baharat ve tuzunu da ekleyip, pişmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 25 dakika sonra yemeğimiz pişmiş olacak. Eğer biraz beklettikten sonra yerseniz tadını daha iyi alacaksınız. Sebze yemeklerini dinlendirirseniz tadının oturmasına fırsat verirsiniz. Yoğurt ile servis edilebilir, ısıtıp yenildiğinde tat kaybı yaşanmaz.

2

Yeşil Pancar Yemeği Yapılışı

Yapraklarımız dinlenirken, derin tenceremizi ocağa alabiliriz. Soğanımızı alıp, yemeklik şekilde yani kare kare doğruyoruz. Sarımsakları isteğe göre doğrayabilir ya da rendeleyebilirsiniz. Ocağımızın altını açıp soğan ve sarımsaklarımızı yağda kavuruyoruz. Bu aşamada, isteğe bağlı olarak kavurma yağına bir miktar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Hafif kavrulan soğan ve sarımsağımıza 2 yemek kaşığı salçayı ekliyoruz ve tekrar kavuruyoruz. Salçayı açmak için bir miktar sıcak su ekleyebilirsiniz. Tavuk bulyonun iyice eridiğinden emin olmak için, bulyonu bu aşamada atıyoruz ve üzerine kestiğimiz pancar yapraklarını ve 1 su bardağı bulgurumuzu ekliyoruz. Bir miktar karıştırıp kavurduktan sonra sıcak suyumuzu pancarları geçecek ölçüde ekliyoruz. Baharat ve tuzunu da ekleyip, pişmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 25 dakika sonra yemeğimiz pişmiş olacak. Eğer biraz beklettikten sonra yerseniz tadını daha iyi alacaksınız. Sebze yemeklerini dinlendirirseniz tadının oturmasına fırsat verirsiniz. Yoğurt ile servis edilebilir, ısıtıp yenildiğinde tat kaybı yaşanmaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap