İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel
  3. Yeşil eriğin yararları makûs kolestrolü düşürüyor!

Yeşil eriğin yararları makûs kolestrolü düşürüyor!

featured

Büyük küçük hemen hemen hepimizin severek tükettiği erik ısınan havalarla birlikte yavaş yavaş tezgahlarda yerini almaya başladı. İlkbahar ve yazın müjdecisi olan bu meyvenin insan sağlığına olan  faydalarına inanamayacaksınız. Peki yeşil eriğin faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? Yeşil erik hakkında merak edilen her şeyi içeriğimizden bulabilirsiniz. İşte yeşil eriğin bilinmeyen faydaları…

4 ÇEŞİDİ BULUNUYOR 

Erik genel olarak ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen bir meyvedir. Ama tadı her bölgede asla aynı olmaz. En güzel erikler yayalarda olgunlaşandır. Can, papaz, mürdüm ve tatlı ürgan olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır. 

VİTAMİN BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİNDİR 

İçerisinde bol miktarda A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri bulunduruyor. Bunun yanı sıra karbonhidrat, potasyum, fosfor, sodyum, potasyum ve demir bakımından oldukça zengindir. İçeirsinde barındırdığı yüksek sıvı sayesinde vücudun ihtiyacı olan suyun çok büyük bir kısmının karşılanmasına da yardımcı olmaktadır. 

YORGUNLUK VE SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELMEKTEDİR

Erik demir maddesi bakımından oldukça zengindir. Özellikle kansızlık gibi ciddi hastalıkların yaşanmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra yorgunluk ve saç dökülmesine de iyi gelmektedir. 

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR 

Erik kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen kötü kolestrolün dengede durmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bol C vitamini barındırmaktadır. Bunun yanı sıra  kötü kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR 

Yeşil erik bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Vücudun hastalıklara karşı direncinin güçlenmesine yardımcı olur. 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap