1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Yeni Dalga Mı Geliyor? 3 Analist, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Açıkladı!

Yeni Dalga Mı Geliyor? 3 Analist, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Açıkladı!

featured

Altın fiyatı Perşembe günü, daha güçlü bir doların diğer para birimleri ile işlem yapanlar için metalin cazibesini azaltmasıyla hafif düşerken, yatırımcılar da teşviklerin geri çekilmesi ve faiz oranı artışları için zaman çizelgesi konusunda rehberliği amacıyla ABD Merkez Bankası’nın toplantısını bekliyor. Altın, yaygın ekonomik teşvikten kaynaklanan enflasyon ve para biriminin değer kaybetmesine karşı bir korunma olarak görülüyor. Uzmanlara göre Fed’in tahvil alımını azaltması bu iki koşulun üstesinden gelebilir ve altının çekiciliğini azaltabilir.

İşte analistlere göre altın fiyatı için izlenmesi gerekenler

Spot altın yazım itibariyle yüzde 0.8’lik bir düşüş ile 1.778 dolara geriledi. Dolar endeksi ise yüzde 0.2 yükseldi. SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, “Merkez bankaları acil düzenlemeyi azaltmak istiyor, buna artık gerek yok… Bu orta vadede altın için olumsuz olacak,” ifadelerini kullandı. Innes’a göre önümüzdeki altı ay içinde bir noktada daha yüksek faiz oranlarında fiyatlandırmaya başlanması gerekecek.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), merkez bankasının bu yıldan itibaren tahvil alım programını sona erdirmeye yönelik desteğin sinyallerini veren politika yapıcıların sayısının artmasıyla birlikte 21-22 Eylül’de toplanacak.

Geojit Financial Services’in emtia araştırması başkanı Hareesh V, altın fiyatlarının Fed toplantısı öncesinde dalgalı bir ticaret görebileceğini söyledi. Hareesh, kısa vadede 1.770 doların güçlü bir destek olduğunu, bunun altında bir kırılmanın satışların 1700 dolara kadar uzayabileceğini, fiyatların ise bir ralliyi tetiklemek için 1.835 doların üzerine çıkması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Commerzbank, altında yukarı yönlü bir hareket arıyor

Commerzbank, altında küçük bir potansiyel yukarı yönlü hareket arıyor. En son teknik raporunda, Commerzbank’ten Karen Jones, “Altın, 1.779/74 dolar desteğini birkaç kez test etti ve tuttu. 1.750’nin üzerindeyken, nötr-olumlu bir bölgede kalacak,” ifadelerini kullandı. Ayrıca direnç seviyesi olarak Temmuz ayının en yüksekleri ve 55 haftalık hareketli ortalama olan 1.830/34 dolar belirlendi. Bu seviyelerin üzerinde bir kapanış ile 1.856/57 dolar seviyelerin aşılabileceği de analist tarafından dile getirildi.

Commerzbank’in altın analizi

Aşağı yönlü seviyeler açısından ise 1.750 doların altı not edildi. Analiste göre destek seviyeleri 1.679.80/1.677.83’te bulunuyor ve Haziran 2020’nin düşük seviyesi 1.670 dolar ile destekleniyor. 1.670 doların altındaki bir hareketin 1.592 dolar seviyelerini hedefleyeceği düşünülüyor. Son olarak Jones, altının “1.864 dolarlık düşüş trendinin 1916.91 dolarlık Mayıs’ın yüksek seviyelerini koruduğunu” söylüyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap