İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Wps nedir nasıl kullanılır?

Wps nedir nasıl kullanılır?

featured

Bir yönlendirici yahut kablosuz aygıtlar ortasındaki bağlantıyı  daha süratli ve kolay hale getiren bir güvenlik aracıdır. Lakin WPS sadece  WPA ve WPA2 tipinde şifrelenmiş kablosuz ağlarda çalışmaktadır.

Olağan olarak şifreli kablosuz ağlarda SSID (kablosuz ağ wifi adı) ve WPA (kablosuz ağ şifresi) bulunmaktadır. Bunları bilmeden kablosuz ağa bağlanamazsınız. Elinizde android yazılımlı bir akıllı telefonun olduğunu varsayalım. Öncelikle bağlanmak istediğiniz ağ irtibatını seçecek sonrada şifreyi gireceksiniz. 

Kendinize bu şifreyi girebilirsiniz. Fakat size konuk olarak gelen birisine bu şifreyi pek vermek istemeye bilirsiniz. İşte WPS burada devreye giriyor. WPS elhasıl; wifi şifresi girmeden internet paylaşımı açan bir araçtır. Tek yapmanız gereken aygıt üzerinden ilişki sağlarken, tıpkı vakitte modemde bulunan WPS tuşuna basmak. Böylelikle modeminiz istediğiniz şahsa muhakkak bir vakit internet paylaşımı sağlayacaktır. 

WPS Kontağı yapmak için: 

  • Öncelikle modeminizde bulunan WPS tuşuna basın. Ondan sonra aygıtınıza gidin ve bağlanmak istediğiniz şebekeyi seçin. Aygıt ağ şifresi istemeden direk modeme bağlanacaktır. 
  • WPS İlişkinizin süratli olması için modeme yakın olmanız gereklidir. Ayrıyeten modem aygıtınıza otomatik olarak şifre gönderecektir. Bu şifre aygıtın hafızasında kayıtlı kalır. İlerleyen vakitlerde size tekrar gelen birebir konuklar WPS tuşuna basmadan modeme bağlanabilirler. Lakin bu şifre geçerliliğini modem üzerinden ayarlamanız gereklidir. 
  • Bir öteki WPS teması sağlamanın yolu ise, 8 basamaklı pin sistemidir. WPS kısmından bu 8 basamaklı pin kodunu değiştirebilirsiniz. WPS tuşu bulunmayan fakat WPS özelliği bulunan modemlerde bu pin olayı geçerlidir. Bu pin sabittir. Aygıtınıza girdiğiniz taktirde, WPS teması sağlamış olursunuz. 

Modem üzerinden WPS tuşunu bulma

Her modemin WPS tuşu farklı yerde olabilir. Lakin ekseriyetle WPS tuşları modemin art kısmında bulunmaktadır. Bu tuşlara bastığınızda modeminiz, o anki aygıta WPS paylaşımı açacaktır. Şayet modeminizde WPS tuşunu bulamıyor iseniz, modeminizin el kitabına bakarak, WPS in yerini öğrenebilirsiniz. 

WPS ilişkisi yalnızca modemler için geçerli değildir. Yeni jenerasyon Wi-Fi kontağı bulunan akıllı aygıtlarda da WPS özelliği bulunmaktadır. Örneğin bir Wi-Fi irtibatlı bir yazıcının WPS özelliğini kullanarak, yazıcıya bağlanabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap