1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Uzman Yorumu: Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Ne Beklenmeli?

Uzman Yorumu: Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Ne Beklenmeli?

featured

ABD’deki toparlanma ve ABD Fed’in faiz oranlarını artırma tehdidi, bazı yatırımcıları altından uzaklaştırdı. Ancak Covid-19 salgını hala ortalıkta ve her şeyin normale döndüğünü varsaymak mantıklı olmaz. Ama bu uzmanlara göre, altın fiyatları için iyi haber…

Bu kolay para ve enflasyon ortamında altın neden yükselmedi? Bu soru her altın yatırımcısının aklında var gibi görünüyor ve haklı olarak da öyle. Oyunda birçok faktör var. Ve burada, bugün altın fiyatlarını gerçekten neyin etkilediğini deşifre etmeye çalışacağız.

Altın yatırımcıları yanlış sinyallere mi bakıyor?

Altın fiyatları genellikle 2020’de olduğu gibi belirsizlik veya piyasa stresi dönemlerinde yükseldiğinden, yatırımcılar altını yalnızca yüksek risk dönemlerinde elde tutulacak bir varlık olarak görme eğilimindedir. Yatırımcılar giderek daha yüksek getirili riskli varlıkları tercih ettikçe altına yöneliyor. Ancak bu risk alma yeteneği, Covid-19‘un yeni varyantlarına ve salgınlarına, aşıların potansiyel etkisizliğine, enflasyonla ilgili türbülansa, teşvik kaynaklı borsalarda balonların patlamasına, jeopolitik ve ticari gerilimlere karşı savunmasızdır. 

Ayrıca, yatırımcılar altının hem döngü yanlısı hem de döngü karşıtı olduğunu iskonto ediyor gibi görünüyor. Güvenli liman talebi, kısa vadede altın fiyatlarını büyük ölçüde etkileme eğilimindeyken, ekonomik büyüme, uzun vadede altın tüketici talebini (yıllık altın talebindeki aslan payı) olumlu yönde etkiliyor. Dolayısıyla, mevcut ekonomik büyüme gerçekten sağlamsa, güçlü tüketici talebi altın fiyatlarını destekleyecek.

Rahatlayın: ABD Merkez Bankası faizleri artırmak için acele etmiyor!

Riske açık hissiyatın yanı sıra, Federal Rezerv’in parasal sıkılaştırmadan bahsetmesi altın fiyatlarının geç düşmesine neden oldu. Evet, Federal Rezerv yakında politikayı sıkılaştırabilir ve bu metal için temelde olumsuzdur. Ancak piyasalar, politika normalleşmesinin hızını, kapsamını ve etkisini abartıyor gibi görünüyor.

Şu an itibariyle, destekleyici politika duruşu hala devam ediyor. Federal Rezerv’in gösterge oranı sıfıra yakın bir seviyede değişmedi ve merkez bankası en azından bu yılın sonuna kadar aylık varlık alımlarına devam edecek. Ancak yatırımcılar, bu iyi bir zaman olmasına rağmen geleceğe odaklanmış görünüyor. Önerilen iki çeyrek puanlık faiz artırımı bundan bir buçuk yıl sonra gelecek. 

Ayrıca, Fed’in azaltmasının yalnızca 2022’nin ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor. Hem düşük faiz oranları hem de yüksek para arzı, sarı metal için temelde olumlu. Ekonominin yeniden açılması, bastırılmış talep ve devam eden parasal ve mali teşviklerle desteklenen ABD’den gelen cesaret verici ekonomik veriler var. Peki ya toparlanma sürdürülebilir değilse veya aşağı yönlü risklere meyilliyse? Geçen yıl boyunca, teşvik desteği büyümeyi hızlandırmak için başka bir önlem turunun yolunu açarken, bir miktar yumuşaklığın süründüğünü gördük.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri genelinde Delta varyant vakalarındaki artış, ekonomik toparlanmayı tehdit etmeye devam ediyor. Bu nedenle, işletmelerin ve hükümetlerin pandeminin diğer tarafında çok daha büyük bilançolarla ortaya çıktıkları ve faiz oranlarında büyük veya hızlı bir artışın borç ödeme maliyetlerini artıracağı düşünülürse, erken sıkılaştırma ekonomik toparlanmayı yoldan çıkarabilir. Büyüme ve istikrar dünya çapındaki merkez bankalarının önceliği olmaya devam ederken, bu durum Fed’in yavaşça geri çekilmesi için iyi bir neden sunacak ve parasal koşulları altın fiyatları için daha uzun süre elverişli tutacak.

Altın yatırımcıları enflasyon riski ortadan kalkmadı!

Enflasyonist bir ortam altın için iyi olsa da merkez bankacıları ve piyasalar, mevcut yüksek enflasyonun geçici olduğuna ve altına bir enflasyon koruması olarak hakkını vermediğine inanıyor gibi görünüyor. Enflasyon gerçekten geçici ise, Fed’in fiyat baskıları konusunda endişelenmesi gerekmeyecek ve faiz oranı artışları, ekonomik toparlanmanın raydan çıkmasını veya borç ödeme maliyetlerinin artmasını önlemek için daha küçük ve tempolu olacak. Daha az şahin bir Fed altın için iyi olabilir.

Ve yüksek enflasyon Fed’in inandığından daha uzun süre devam ederse, sıkılaştırmadaki gecikme, ara dönemde daha da yüksek enflasyona neden olabilir. Böylece reel faiz oranlarını kırmızıya doğru iterek altına fayda sağlıyor. Daha önceki ekonomik krizlerin aksine, Covid krizi kripto para birimlerini de ana akıma getirdi. Her iki varlık sınıfı da pandemiye yanıt olarak benzeri görülmemiş küresel parasal ve mali gevşemenin ortasında başarılı oldu.

Analistler: Enflasyonu yenmek için altına yatırım yapmak kripto para birimlerinden daha iyi!

Bazı güvenli liman akışlarının Bitcoin gibi kripto para birimlerine yönlendirilmesi bu nedenle altın fiyatlarını etkiledi. Kripto para birimi, daha az katılımcıya ve tartışmalı bir içsel değere sahip, nispeten yeni bir varlık sınıfıdır ve bu da onu büyük fiyat dalgalanmalarına ve spekülasyonlara duyarlı hale getirir. Altın ise, yalnızca yatırım talebinin değil aynı zamanda tüketici talebinin de yönlendirdiği köklü ve likit piyasası nedeniyle daha az oynaktır. 

Bu nedenle, oynaklık ve risk iştahı çok daha düşük olan yatırımcılar altına yatırım yapmakta daha iyidir. Temeller yapıcı olmaya devam ederken analistlere göre, çelişkili makroekonomik gelişmeler altın fiyatlarını yakın vadede sınırda tutacak. Analistlere göre yatırımcılar, aşırıya kaçmaktan kaçınmalı ve kademeli olarak stratejik varlık sınıfında %10-15’lik bir risk oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap