1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Uzman: Elon Musk’un Dogecoin Aşkının Gerçek Nedeni Bu!

Uzman: Elon Musk’un Dogecoin Aşkının Gerçek Nedeni Bu!

featured

Bu sadece bir şaka değil! Sektörün yakın takipçisi Justin O’Connell, Elon Musk’ın Dogecoin stratejisinin “Dogefather” mertebesine erişmek olduğunu söylüyor. Uzmana göre Musk’un Dogecoin tweet’leri sadece yaramazlık değil. İşte ayrıntılar…

Elon Musk, “Dogefather” olmaya hazırlanıyor

Justin O’Connell göre yanılıyoruz. Elon Musk, Dogecoin söz konusu olduğunda şaka yapmıyor. Bu yanılgı sosyal medyada, ana akım basında ve hatta Telegram sohbetlerinde sürdürülüyor. Billy Bambrough’un belirttiği gibi:

Uzun süredir Dogecoin destekçisi olan Musk, bu yıl 2013’te yaratılan biraz hicivli kripto para birimini bir “şaka” olarak benimsedi ve yükseltme çağrıları yayınladı ve roket şirketi SpaceX’e “gerçek aya gerçek bir Dogecoin koyacağına söz verdi.

Ve analiste göre tüm bunlar sadece bir şaka değil! Elon Musk’ın Dogecoin stratejisi Dogefather olmaktır. Dogecoin tweetleri sadece eğlence için atılmadı. Elon Musk, bir Shiba Inu’yu evlat edinmek hakkında tweet attı, çünkü yakında galaksinin ve hatta evrenin olmasa bile dünyanın Dogefather’ı olarak bilinecek. Musk dogefather olmaya hazır…

Shiba Inu alıyorum #direnmek boşuna

Elon Musk, Dogecoin ile anılıyor

Bitcoin’in Satoshi’si var. Ethereum’un Vitalik Buterin’i. Ancak, Dogecoin’in kimsesi yok. Şimdi, Dogecoin topluluğunda açık bir güç boşluğunu fark eden ve kendisini sosyal medyada “dogefather” olarak göstermeye başlayan Elon Musk var. O’Connell’a göre bu kripto takipçileri için sürpriz olmamalı. Musk, Dogefather olmak için büyük planını açıkça belirtti ve topluluktan kabul gördü. Bu konuda yüzlerce olmasa da onlarca tweet attı. İşte Matrix göndermeli bir tweet’i:

Musk’ın tweet’inde “Sana Dogecoin’in para olduğunu söylemeye çalışıyorum” yazıyor; Dogecoin’in birisine “çok para” kazandırıp kazanamayacağını soran popüler bir Matrix filminden bir alıntı.

Milyarderin Dogecoin sevgisi, kripto para topluluğundaki hiç kimse için bir sır değil ve kripto takipçileri muhtemelen şimdiye kadar bunu anlamıştır. DOGE’yi “favori kripto para birimim”, “oldukça havalı”, “hafife alınmış”, “halkın kriptosu” ve “en eğlenceli kripto” olarak adlandırdı. Hatta ailesine, bazen de onların üzüntüsüne DOGE hediye ediyor.

Elon, Dogecoin’i potansiyel bir uluslararası internet para birimi olarak ilan ederken, Bitcoin’i “neredeyse itibari para kadar saçmalık”, “eski kripto para” ve “muhtemelen bir kusura karşı deflasyonist” olarak nitelendirerek eleştirdi. Bu ona Bitcoin maksimalistleri veya bu konuda kriptonun gerçek inananları arasında herhangi bir hayran kazanmadı. Tesla’nın elektrikli araç şirketinin çevresel kaygıları gerekçe göstererek yaptığı Bitcoin ödemelerini askıya alması da olmadı. Yine de Musk, Bitcoin madencileriyle konferans görüşmeleri yaptı ve dünyanın ilk kripto para birimiyle ilgilenmeye devam ediyor gibi görünüyor.

Dogecoin SNL’ye gittiğinde neler yaşandı?

Musk, rolünü Twitter’dan Saturday Night Live’a taşıdı. Dogecoin doğal olarak ortaya çıktı. “Hafta Sonu Güncellemesi” adlı haber şovu sırasında, “Lloyd Ostertag” adlı bir kripto para birimi uzmanı olarak tanıtılan Musk, kripto para birimini açıkladı. Ev sahibi Michael Che ve Colin Jost kafası karışmış bir şekilde ona tekrar tekrar “Dogecoin nedir?” diye sordular. Sonunda, sunuculardan birinin kafasında bir ampul yandı. Musk, Dogecoin’in bir şaka olarak başladığını, ancak hala aya gittiğini belirttikten sonra Che, “Yani bu bir koşuşturma” dedi. Bölümün son aşamasında Musk, “ne dersem”e (whatever I say) dayalı bir para birimi yaratma konusunda iğneleme yaptı.

İşte! Ve tıpkı bunun gibi Musk, bir kripto para birimine başlamanın en zor engellerinden birini zekice çözdü: ağ etkisi. Yeni bir token oluşturmanın en zor yanı, ağ etkisi dışında bir kullanım için para birimini veya token’i büyüten ve benimseyen bir topluluk oluşturmaktır. Woz’un profiline rağmen, WOZX token’i Musk öncesi Dogecoin olmayan Steve Wozniak’a sorun. Dogecoin’in coşkulu topluluğu, görünüşe göre kendi kendini görevlendiren lidere iyi baktı. Musk, kendilerini milyarderden uzaklaştıran açıklamalar yapmayan Dogecoin geliştiricileriyle en az bir konferans görüşmesi yaptı. Bu nedenle Musk zaten bizim Dogefather’ımız olarak kabul ediliyor. Peki, ne yapacak? Uzmana göre bu çok açık. Bir smartDOGE yaratacak. Hatta şimdiden kamuoyu önünde konuşuyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız, Crypto Council for Innovation’ın Bitcoin Word etkinliği sırasında Musk, Dogecoin’i Ethereum aracılığıyla “maksimum işlem oranlarına ve daha düşük işlem maliyetlerine” yükseltmek için daha önce piyasaya sürülen fikirleri açıkladı:

Ethereum ve Dogecoin gibi bir şeyi birleştirmenin bazı faydaları olabilir.

Dogecoin (DOGE)’in geleceği: smartDOGE

Gelecekte olması gereken, Musk liderliğindeki Ethereum’dan ilham alan bir Dogecoin: smartDOGE. Musk, “Bitcoin tek başına, temel katmanda dünyanın parasal sistemi olacak şekilde ölçeklenemez” dedi. Bitcoin’in ikinci bir katman ağının yardımı olmadan P2P ödeme sistemi olmayacağını düşündü. Musk, “Daha yüksek maksimum işlem oranına ve daha düşük işlem maliyetine sahip bir şeyi göz önünde bulundurmanın ve fiili ikinci katman olarak hareket eden borsalarla tek katmanlı bir ağı ne kadar ileri götürebileceğinizi görmenin bazı yararları var” dedi. Bunlara, “Bunu insanların fark ettiğinden daha ileri götürebileceğinizi düşünüyorum ve bant genişliği arttıkça gecikme süresi azalır” şeklinde ekledi. Tüm bunlarla, yorumlar bizlere bırakıldı…

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap