İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Dijital Dünya
 3. Uzman Açıkladı: İşte Yatırım Yapılacak En Düzgün Altcoin’ler!

Uzman Açıkladı: İşte Yatırım Yapılacak En Düzgün Altcoin’ler!

featured

Bitcoin, Ethereum, ADA ve DOGE gibi büyük kripto para birimlerinin yanında, yüksek kazançlar elde etmek için çok daha düşük fiyatlı token’ler tercih edilebiliyor. Ancak, birazdan detaylıca değineceğimiz üzere yaşanan bazı olumsuz gelimeler göz önüne alındığında seçim yapmak oldukça zorlayıcı oluyor. Şimdi, genel hatlarıyla başlayıp, yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken kriterlere göz atıyoruz. Sonrasında, kendini ispatlayabilmiş ve uzun vadeli yatırımlar için tercih edilebilecek en iyi altcoin projelerini inceleyeceğiz. 2021’de neler yaşandı? Buradan başlayalım…

Altcoin projelerinin boğa koşusundan hangi dersler çıkarılabilir?

2021 boğa koşusunda kripto para birimleri büyük bir ralli yaşadı. Altcoin’ler, DeFi projeleri ve hatta memecoin’ler birkaç gün ile aylar içinde değerlerini iki katından fazlasına çıkardı. Fiyatlarındaki bu genişleme, her canlanma döngüsünde meydana gelmektedir. Tıpkı hisse senetlerinde olduğu gibi, Bitcoin’in fiyatı da patlama döngüleri olarak bilinen aşırı genişleme dönemleri ve ardından düşüş döngüleri yaşar. Altcoin’ler de tipik olarak patlama aşamasında büyümektedir ve daha da yüksek bir riskle daha yüksek getiri oranına ulaşır. Sonuç olarak kripto piyasasında seçenekler ve riskler fazla olduğu için yatırım yapmak oldukça zor bir hal alıyor. Şimdi, boğa koşusunun ikinci ayağında katlanarak artabilecek en uygun fiyatlı kripto para birimlerine göz atıyoruz. Analist Akash Firimath yazının devamında bize eşlik ediyor…

Token’ler hakkında bilinmesi gerekenler?

Bitcoin dışında tüm kripto para birimleri “altcoin” (alternatif coin) olarak bilinir. Bununla birlikte, bu kripto para birimleri aşağıdakiler gibi birden fazla kategoriye ayrılabilir:

 • ERC-20 ve BEP-20: Bu altcoin’ler akıllı sözleşme standartlarının bir sonucudur. ERC-20, Ethereum Blockchain içindir, BEP-20 ise Binance Smart Chain (BSC) anlamına gelir. ERC-20 kripto para örnekleri arasında Uniswap (UNI), Yearn Finance (YFI) ve Chainlink (LINK) bulunur. Pancake (CAKE), Alpha (ALPHA) ve Swipe (SXP) bazı BEP-20 altcoinler’idir.
 • Native (Yerel) token’lar: Bu kripto para birimleri, Ripple (XRP), Stellar (XLM), Dogecoin (DOGE) ve benzeri gibi ana Blockchain’lere özgüdür.
 • Sektör bazlı: Yearn Finance (YFI), Aave (AAVE), Terra (LUNA); Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE), SafeMoon (SAFE) gibi memecoin’leri; ve Chainlink (LINK), Band (BAND) ve Augur (REP) gibi oracle token’leri, benzer kullanım durumlarına göre alt kategorilere ayrılmıştır.

Şimdi, 2021 yılında yatırım yapılacak en uygun fiyatlı kripto para birimleri listesine girmeden önce, “uygun fiyattan” kastın ne olduğuna ve bunlara yatırım yapmanın ne anlama geldiğine bir göz atalım.

Penny cryptos nedir?

Altcoinlerin sınıflandırılması, sınıflandırma yönüne bağlı olarak karmaşık olsa da, kripto para birimlerinin tanımlanması çok daha kolaydır. Etkilemeye çalıştıkları sektör ve dayandıkları Blockchain’i ne olursa olsun, 1 dolardan daha düşük değere sahip altcoin’lere “Penny Cryptos” denir. Fiyatın dışında, “kuruş kripto para birimleri” çok çeşitli şekillerde değişebilir ve risk faktörleri, piyasa değeri vb. kullanılarak izlenebilir. Altcoinler değişken yapıları nedeniyle nispeten daha risklidir, ancak uygun fiyatlı kriptolarla risk üç nedenden dolayı katlanarak artar: bilgi eksikliği, likidite ve dolandırıcılıktır.

 • Bilgi eksikliği: Kripto para birimlerinin ana değerlerinden biri olan takma ad, geliştiricilerin veya yaratıcıların anonim hesapların arkasına saklanmasına izin veren önemli bir engeldir. Kripto para birimlerine yatırım yaparken, perde arkasında çalışan ekibi bilmek çok önemlidir, bu da niyetlerini bir dereceye kadar ölçmeye yardımcı olur. Ayrıca, projeler genellikle fon kaybına veya dolandırıcılığa yol açmayan denetimleri atlama eğilimindedir.
 • Likidite: Son boğa koşusu, denetimler ve çok az likidite olmadan merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) birçok memecoin’in piyasaya sürüldüğünü gördü. Ayrıca, token dağılımı proje yaratıcıları arasında büyük bir yoğunlaşma ile çarpıktı. Bu nedenle, “kuruş kripto para birimleri” genellikle “pump ve dump” şemalarına tabi tutulur. Bunun en iyi örneği, 1 Şubat 2021’de bir noktada Telegram’da 100.000’den fazla üyeye ulaşan XRP’nin koordineli bir şekilde pompalanması ve boşaltılmasıydı.
 • Dolandırıcılık veya rug pull: Rug pull, kurucuları projeleri yatırımcıların parasından çekip projeyi terk ederek yatırımcıları aldatan bir projeyi tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. 2021 boğa koşusu, birçok projenin “rug pull” deneyimi yaşadığını gördü. SushiSwap, bir çıkış dolandırıcılığından sonra kurtarılan tek projeydi ve büyük bir çoğunluğu çöküp yandı. “Kuruş kripto para birimleriyle” ilgili riskler doğal olsa da, ödüller genellikle altcoin’ler ve Bitcoin’deki getirileri çok aşar.

Altcoin SushiSwap’ta neler yaşandı?

SushiSwap’ın yaratıcısı Chef Nomi, tartışmalar ve FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’in müdahalesinden sonra sektöre geri döndü. Kayıt için, Şef Nomi, o zamanlar yaklaşık 14 milyon dolar değerinde (şu anda 126 milyon dolar değerinde) 38.000 ETH ile kurtuldu. Dolandırıcılığın kaydı böyle görünüyordu:

Ancak altı gün sonra, Kriptokoin.com olarak aktardığımız gelişmeleri aktardığımız üzere, içerik oluşturucu çalınan 38.000 ETH’yi iade etti:

Cipher Trace’in raporlarına göre DeFi rug pull ve dolandırıcılık 2020’nin ikinci yarısında %99’unu oluşturuyordu. Dolandırıcıların bu hareketi garip bir şekilde 2017 ICO dolandırıcılıklarını andırıyordu. Ne olursa olsun, DeFI’de kilitlenen toplam değer, yaklaşık olarak 85 milyar dolar, kabaca Mayıs 2021’deki zirve sırasındaki seviyeyle aynı seviyede:

Köklü kripto para birimleriyle farklıları nelerdir?

Düşük fiyatlı kriptolar ile ana kriptolar arasındaki getirilerdeki astronomik fark aşağıdaki grafikte görülebilir. Köpek temalı bir memecoin olan Shiba Inu, 20 Ağustos 2020’den 10 Ağustos 2021’deki zirvesine kadar değerinde %734.526’lık bir artış gördü. Öte yandan Bitcoin, aynı zamanda kabaca %515 ralli yaptı. Diğer “kuruş kriptoları”, Bitcoin veya Ethereum gibi ana kriptolara kıyasla, ödüllerin ötesinde, %8,400’e varan getiriler gördü.

Sözü daha fazla uzatmadan, 2021’de yatırım yapmak için en iyi kripto para birimlerine geçiyoruz…

2021’in en iyi 1 dolar altı kripto para birimleri:

Bu kriptolar meme’ler veya şakalar için yaratılmıştır ve genellikle herhangi bir faydası yoktur. Bununla birlikte, Shiba Inu, ShibaSwap DEX’i piyasaya sürerken ve sahipleri kuluçkaya yatırıp onları teşvik etmek için bir platform olan Shiba Inu Incubator’ı ve geliştiricilerin Amazon’u kullandığı Shiba Rescue’yu daha fazla uygulamayı planlarken, memecoin kavramını bir adım daha ileri götürmüş gibi görünüyor.

 • Dogecoin (DOGE): Köpek paraları veya memecoin’ler o kadar popüler oldu ki ana akım medyada yer aldılar. Dogecoin, 2013 yılında bir şaka olarak yaratılan ve bir Shiba Inu köpeğinin logosuna sahip olan orijinal memecoin’dir. Altcoin birkaç yıl boyunca durgunlaşırken, Elon Musk’ın tweet’leri onu yeniden canlandırdı.
 • Shiba Inu (SHIB): Shiba Inu, %734.526’lık devasa bir koşu gören köpek temalı bir kripto para birimidir. Öte yandan Dogecoin fiyatı, Ağustos 2020’den %23.022 geri dönerek 8 Mayıs’taki zirvesine ulaştı.

Havale ve transfer için tercih edilen altcoin projeleri:

Ripple (XRP), gerçek dünyadaki uygulamaları işleme kapasitesine sahip Bitcoin’den daha verimli olan daha iyi bir Blockchain oluşturmak için PoS kullanılarak tasarlandı. Stellar Lumens de benzer bir yol izliyor ancak Ripple’dan daha az ikilemde ve yetkililerle çatışması yok. İkili şu temek özelliklerle ayrılıyor:

 • Ripple (XRP): Havale token’lerinin arkasındaki kavram, sınır ötesi transferlerin verimliliğini artırmaktır. Ripple bu düşünceyle oluşturuldu ve şu anda dünya çapında bankalar ve kurumlarla birlikte çalışıyor. Ripple ve XRP’nin kökenleri gizemle örtülse de yatırımcıların bununla bir sorunu yok gibi görünüyor. Ayrıca, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile mevcut savaş, bazı durumlarda Ripple’ın durumuna yardımcı oldu, ancak bir kazanç kesinlikle ortakları ve XRP fiyatı için olumlu bir gelişme olacaktır. Bu arada XRP fiyatı, Ağustos 2020’den 14 Nisan’daki zirvesine kadar %670’lik bir büyüme gördü ancak büyümek için yeri var.
 • Stellar Lumens (XLM): Stellar Lumens de XRP ile aynı yöne bakıyor ancak bunun üzerine inşa edilecek çeşitli projeleri destekliyor ve güçlü temellere sahip. Bir hard fork olarak XRP’den ayrıldı ve sonradan kodunda düzenlemeler yapıldı.
 • VeChain (VET): VeChain fiyatı, Ağustos 2020 ile Ağustos 2021 arasında yaklaşık %1,500 artış gördü ve birçok altcoin’den çok önce toplanmaya başladı. VET, gerçek dünya problem çözmeye odaklanan Blockchain tabanlı tedarik zinciri platformudur. ReSea projesiyle ortaklığı, okyanusları, nehirleri ve diğer su kütlelerini plastikten temizleyerek gözle görülür gelişmeler sağladı. Bu ilerleme, VeChain, ReSea ve DNV arasındaki bağlantının bir sonucudur. Gerçek dünyadaki uygulamalar nedeniyle VeChain, daha fazla sektörle ortaklık kurdukça büyümek için alana sahiptir.

Yazının sonunda, listeye girmeyen ancak bahsetmeye değer diğer penny cryptos’lara şunları ekleyebiliriz:

 • Basic Attention Token (BAT)
 • Decentraland (MANA)
 • The Graph (GRT)
 • Ravencoin (RVN)
 • Zilliqa (ZIL)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap