1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Uyuyan Dev Uyanıyor” İşte Altın İçin Beklentiler ve Düzeyler

“Uyuyan Dev Uyanıyor” İşte Altın İçin Beklentiler ve Düzeyler

featured

Fiyatların kritik direnci ons başına 1.830 dolarda yeniden test etmesiyle altın piyasası nihayet yaz durgunluğunu kırmaya başlıyor. Peki haftaya nasıl bir piyasa bizleri bekliyor? Kriptokoin.com olarak, güncel analizleri sizlere sunuyoruz…

Altın yaz uykusundan uyanıyor! Beklentiler nedir?

Son zamanlardaki ani çöküşün yanı sıra birçok analist, yatırımcıların sıcak hisse senedi piyasalarına odaklanması ve Federal Rezerv’in para politikasını değiştirmeye başlaması nedeniyle, son birkaç aydır altın piyasasının ürkütücü bir şekilde sakin olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz zamanlarda WisdomTree’den Nitesh Shah, önemli öngörülerde bulundu. Modellerine göre Nitesh Shah, yatırımcılar hisse senedi piyasalarında ve ABD para politikasında rekor değerlemelere odaklandıkça altın fiyatlarının %12 oranında değer kaybettiğini söyledi.

Bloomberg Intelligence ise boğa piyasasında indirimli bir varlık olduğunu söyleyerek altının ucuz değerine  dikkat çekti. Altının piyasadaki değer kaybı, önde gelen hedge fonların dikkatini çekmeye başlıyor. Bir değil iki milyarder yatırımcı, değerli metal için yükseliş görünümleriyle manşetlere çıktı. Paulson & Co’nun başkanı John Paulson, yükselen enflasyon yatırımcıları tahvil ve nakit paradan uzaklaştırdığı için altın fiyatlarının parabolik gittiğini görebileceğimizi söyledi.

Analistler, şimdi altın fiyatlarının 1.900 dolara geri döneceğini söylüyorlar

Bu arada Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius, yatırımcıların portföylerinin %10’unu altın olarak tutmaları gerektiğini söyledi. Bu nedenle, özellikle Fed’in yılın geri kalanında olmasa da önümüzdeki birkaç ay boyunca tahvil alımlarını azaltma planlarını askıya alması beklenirken, altının uyku günleri sona erebilir gibi görünüyor. ABD para politikası etrafındaki bu belirsizlik, önemli ölçüde hayal kırıklığı oluşturan işgücü piyasası verilerinin ardından arttı.

Ekonomistler, yaklaşık 720.000 istihdam artışı görmeyi bekliyorlardı. Bunun yerine, ABD Çalışma Bakanlığı sadece 235.000 iş oluşturulduğunu söyledi. Bu, en düşük bireysel tahminlerin oldukça altındadır. Haberin ardından ABD doları beklendiği gibi düştü ve sarı metal fiyatları yükseldi. Analistler şimdi altın fiyatlarının ons başına 1.900 dolara geri döneceğini söylüyorlar. Ancak analistlere göre, oraya varmadan önce, ons başına 1.835 dolar civarında bir dirençten geçmemiz gerekiyor. 

Şimdilik analistlere göre,  sarı metal yatırımcıları yolculuğun tadını çıkarabilir

Altın piyasası bu yaz bu seviyeyi üç kez test etti ve tutamadı. Piyasa en son bu seviyelerdeyken, geçen ayki flaş çöküşü yaşadık. Analistlere göre, ABD para politikası da altın piyasası için ağır bir yük olmaya devam edecek.  Daralma Mart ayına kadar ertelenebilecek olsa da analistler bunun tamamen kaldırılmasını beklemiyorlar. Bir noktada, Federal Rezerv para politikalarını sıkılaştırmak zorunda kalacak. Bu ortam altın yatırımı üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir. Ancak şimdilik analistlere göre,  sarı metal yatırımcıları yolculuğun tadını çıkarabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap