1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Usta İsimler Israrcı: Altın Sonunda Bu Düzeyleri Görecek!

Usta İsimler Israrcı: Altın Sonunda Bu Düzeyleri Görecek!

featured

Altın piyasası, fiyatın 1.800 doların altında kalmasıyla, cansız bir talep görmeye devam ediyor. Ancak Londra Altın Piyasası Birliği’ne göre, piyasada hala çok fazla iyimserlik var. Altın piyasasına ilişkin son gelişmeleri ve usta analistlerin değerlendirmelerini Kriptokoin.com olarak sizler için derledik.

Altın, iyi çeşitlendirilmiş bir portföyün %2’si olmalıdır

Devam eden COVID-19 salgını nedeniyle, LBMA bu yıl yıllık konferansını dijital olarak gerçekleştirdi ve konferansın ilk gününde verilen mesaj, değerli metalin bir yatırımcının portföyünde önemli bir rol oynamaya devam ettiği yönündeydi. Piyasa analisti Neils Christensen’e göre, geçen yılki coşku bu yıl biraz yumuşamış olsa da, konferansa katılanlar gelecek yıla kadar fiyatların hala önemli ölçüde yükselmesini bekliyorlar. Online bir ankete göre, LBMA konferansı katılımcıları, altın fiyatlarının gelecek yılki konferansa kadar 1.969 dolara yükseleceğini öngörüyorlar. Yükseliş görünümü, altın fiyatlarının 1.800 doların altında mücadele etmesiyle ortaya çıkıyor.

LBMA geçen yıl konferansını iptal etmesine rağmen, yine de bir fiyat araştırması yapıldı. Geçen yıl LBMA konferansı katılımcıları, altın fiyatlarının şimdiye kadar 2.000 doların üzerinde olacağını tahmin etmişlerdi. Yatırımcılar, rekor hisse senedi piyasaları ve ABD para politikasında potansiyel bir değişimle karşı karşıya kalırken, altının nasıl bir rol oynadığını soruyorlar. California Berkeley Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Barry Eichengreen, konferansın açılış konuşmacısı olarak, altını enflasyona karşı büyük bir önlem olarak görmediğini söylüyor. Ekonomi profesörü, enflasyonu geçici olarak gördüğünü, ancak Federal Rezerv’in onları acele etmeye ve yetişmeye zorlayacak eğrinin gerisinde kalacağını da sözlerine ekliyor. Barry Eichengreen, altına bir enflasyon koruması olarak bakmak yerine, onu belirsizliğe karşı bir korunma olarak görüyor:

Altın, diğer varlık sınıflarıyla düşük bir korelasyona sahip, bu da yararlı bir çeşitlendirme aracı olduğu anlamına geliyor. Altın, iyi çeşitlendirilmiş bir portföyün %2’si olmalıdır.

John Reade: İlginç bir çeyrek olacak

Dünya Altın Konseyi’nde baş piyasa stratejisti ve değerli metal tartışmasının moderatörü John Reade, altının belirsizlik dönemlerinde iyi performans gösterdiğini kabul ediyor ve değerli metalin son zamanlarda mücadele etmesinin nedeninin de bu olduğunu belirtiyor. John Reade, hisse senedi piyasaları rekor seviyelerden rekor seviyelere geçerken, altına olan ilginin cansız kalmasına şaşırmadığını da sözlerine ekliyor:

Son birkaç yıldaki S&P 500 grafiğine bakarsanız, yatırımcılar bir şeyi sevdiler, o ‘bir şey’ de düşüşü satın almak. Çünkü yükselmeye devam ediyor. Çeşitlendirmeye ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz, sadece daha fazla hisse senedi almanız gerektiği bir ortamda, bu yıl altın yatırımının düşmesine şaşırmadım.

John Reade, bu yıl şu ana kadar altın talebinde tutarsız olmasına rağmen, piyasa belirsizliğinin yeni yeni toparlanmaya başladığını ve altın piyasasındaki mevcut hissi değiştirmenin fazla sürmeyeceğini ifade ediyor. Wall Street Journal’a göre, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bir kez daha Kongre’ye başvurarak, ABD’li milletvekillerini borç tavanını yükseltmeye çağırdı. ABD yeni bir mali krizin eşiğindeyken John Reade, “İlginç bir çeyrek olacak” yorumunu yapıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap