1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Usta İsimden Altın Fiyatı Öngörüleri: Tarihe Bakın, Taban Arıyor!

Usta İsimden Altın Fiyatı Öngörüleri: Tarihe Bakın, Taban Arıyor!

featured

ECB aylık tahvil alımlarını yavaşlatırken altın fiyatı sabit kaldı. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesi ancak aylık tahvil alımlarını yavaşlattığının sinyalini vermesiyle altın fiyatı ons başına 1.800 doların üzerinde kritik bir destek arıyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntılara bakıyoruz.

Altın fiyatı ve ECB politikaları

ECB Perşembe günü yaptığı para politikası açıklamasında diyor ki:

Finansman koşulları ve enflasyon görünümüne ilişkin ortak bir değerlendirmeye dayanarak, Yönetim Kurulu, pandemi acil durum satın alma programı (PEPP) kapsamında önceki iki çeyreğe göre daha düşük bir net varlık alım hızıyla uygun finansman koşullarının korunabileceğine karar veriyor.

Altın fiyatları ECB’nin para politikası kararına fazla tepki vermiyor. Aralık altın vadeli işlemleri en son, gün için %0.42 artışla 1.801 dolardan işlem gördü. Beklendiği gibi, ECB, ana refinansman operasyonlarına ilişkin faiz oranının ve marjinal kredilendirme olanağına ilişkin faiz oranlarının ve mevduat kredisine ilişkin faiz oranlarının sırasıyla: %0,00, %0,25 ve %-0,50’de değişmeyeceğini duyurdu.

Merkez bankası tahvil alımlarını azaltıyor olsa da, faiz oranlarının yakın zamanda hareket etmesini beklemediğini yineledi. Açıklama şöyle:

Simetrik yüzde iki enflasyon hedefini desteklemek için ve para politikası stratejisiyle uyumlu olarak, Yönetim Konseyi, yüzde iki seviyesine ulaştığını görene kadar kilit ECB faiz oranlarının mevcut veya daha düşük seviyelerde kalmasını bekliyor. Bu aynı zamanda enflasyonun hedefin orta derecede üzerinde olduğu bir geçiş dönemi anlamına da gelebilir.

Çin politikaları ve altın

Öte yandan, Çin’deki servetin yeniden dağıtımı konusundaki reformlar piyasaları nasıl yeniden şekillendirecek merak konusu. Çin şu anda serveti yeniden dağıtmak için reformlar yapıyor. Lin Asset Management başkanı Chen Lin, yatırımcıları, sermayeyi ve işletmeleri ülkeden uzaklaştırması ve daha da kötüsü düpedüz bir iç savaşa neden olma ihtimali nedeniyle bunun ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını söyledi. Kitco News’in spikeri David Lin’e konuşan Lin, “Tarihi bir emsal var. 2000 yıl önce Han Hanedanlığı’nda olanların bugün olacağını söylemiyorum, ancak Çin’in yavaşlaması için bir ihtimal var” dedi.

Çin ekonomisindeki bir yavaşlamanın emtialar üzerinde ani bir etkisi olacaktır. Chen Lin şöyle diyor:

Sanırım ana metallerle dikkat edeceğim. Çin, dünya çapında bakır tüketiminin %50’sine sahip, bu nedenle Çin’de önemli bir yavaşlama olursa, bakır sert bir şekilde etkilenecek ve birçok emtia sert bir şekilde etkilenecek.

Altın konusunda, Çin’in emtia talebinin olası bir düşüşü değerli metalleri olumsuz etkileyebilirken, Lin altının şu anda bir zemin aradığını söyledi. Lin, 2013’e paralellikler çizdi ve Federal Rezerv o zaman daralmayı ilan ettiğinde altının kısa bir süre sonra dibi bulduğuna dikkat çekti.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap