1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ünlü Yönetici: Altın’larımızın Neredeyse Hepsini Sattık! Çünkü…

Ünlü Yönetici: Altın’larımızın Neredeyse Hepsini Sattık! Çünkü…

featured

Birçoğuna göre altın 2021’de, 2020’deki gibi bir performans göstermedi. 2020’de altın, COVID-19 dinamikleri nedeniyle yükseliş hareketi yaşadı. Ancak geçen yıl ve bu yılki fiyat hareketleri arasında keskin bir karşıtlık görüldüğü, pek çok piyasa uzmanı tarafından dile getirilen bir konu. BlackRock Inc. fon yöneticisi Russ Koesterich de, altının “2020’deki gibi hareket etmesinin mümkün olmadığına” işaret ederek küresel ekonomi toparlanırken reel oranların normalleşeceği beklentisiyle şirketin elindeki altınların neredeyse tamamını sattığını açıkladı.

BlackRock yöneticisi, altınlarını sattığını açıkladı

“On dört ay önce, altında oldukça önemli bir pozisyonumuz vardı,” diyen BlackRock Global Allocation Fund yöneticisi Koesterich, Bloomberg Television ile yaptığı röportajda, bugün bunu neredeyse sıfıra indirdik” dedi. “Görüşümüz, reel oranların biraz normalleştiği yönündeyse, söz konusu emtianın 2020’nin ortasında olduğu kadar iyi çalışması pek mümkün değil,” ifadelerini kullandı.

Altın, geçen yıl bir yatırımcı parası dalgasıyla rekor seviyeye çıktıktan sonra 2021’de yüzde 7’den fazla düştü. Küresel ekonomik toparlanma ve yüksek enflasyon seviyeleri, merkez bankalarının teşvik paketlerini azaltma ihtimalini artırdı ve bunun da altının cazibesini azaltacağı düşünülüyor. ABD Merkez Bankası’nın, önümüzdeki hafta bir toplantıda tahvil alımını azaltmak için zaman çizelgesini açıklayabileceği düşünülüyor. Birçok piyasa uzmanı, tahvil alımını azaltma hızının, altın için oldukça önemli olacağını öngörüyor.

Koesterich: Altın artık hisselere karşı koruma işlevi görmeyecek

Koesterich, ABD tahvillerinin enflasyona göre düzeltilmiş getirilerinin artacağı beklentilerinin, değerli metalin artık hisse senedi piyasalarına karşı koruma işlevi görmeyeceği anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca, kısa vadeli enflasyona karşı en etkili korunma olduğunu düşünmüyor. Örnek olarak sanayi, malzeme ve tüketici sektörlerini göstererek, “Nakit akışı sağlamayan bir varlığa sahip olmak yerine, enflasyondaki kısa vadeli yükselişin bir kısmını fiyatlama gücüne sahip hisse senetleriyle korunmayı tercih ederiz” dedi.

Haftayı 1.793 dolar seviyelerinden açıp Salı günü kısa süreliğine 1.800 doların üzerine çıkan ons altın, yazım sırasında 1.765 dolara gerilemiş durumda. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere dün de sert bir düşüş yaşanarak, 1.753 dolar seviyeleri görüldü. Değerli metal, son 24 saatte yüzde 0.6 oranında değer kaybı yaşadı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap