1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ünlü Uzman Uyardı: Altın Fiyatları, Bu Seviyeyi Kırarsa Müthiş Düşebilir!

Ünlü Uzman Uyardı: Altın Fiyatları, Bu Seviyeyi Kırarsa Müthiş Düşebilir!

featured

Altın fiyatları, Ağustos ayındaki yüksek seviyelerinden düştü. Değerli metal bir dönüm noktasında görünüyor. Ancak bazı analistlere göre, yatırımcıların gerçekten ürkmesi için fiyatın buradan daha fazla kayması gerekiyor.

Jason Goepfert: Altın’ın uzun vadeli yükseliş trendi sınırda dalgalanıyor

Altın fiyatları, 15 Mart 2020 (yatırımcıların Covid 19 salgınının neden olduğu ekonomik zarardan en çok korktuğu zaman) ve 2 Ağustos 2020 arasında %37 arttı. O gün, altın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.028 doları gördü.  Hisse senetleri bu süre içinde artmış olsa da dünyanın pandemiden yakında çıkacağına dair anlamlı işaret olmadığından, sığınak varlıklarına olan talep güçlü kaldı. Bir rekora ulaştığından beri, emtia bugüne kadar %9 düştü. Sundial Capital Research’ün kurucusu Jason Goepfert, konuya yönelik şunları söyledi:

 Altın’ın uzun vadeli yükseliş trendi sınırda dalgalanıyor.

Altın son zamanlarda endişe verici bir düşüş trendi içindeyken, altın ile ilgili hisse senetleri değerli metal için biraz iyimserlik sunuyor. Analistlere göre, altın madenciliği hisse senetleri tipik olarak gerçek emtia fiyatı ile ilişkilendirilir. Örnek olarak; Jason Goepfert, VanEck Vectors Gold Miners ETF’sini vurguluyor. GDX altın’ın hareketlerini büyük ölçüde yansıtıyor. ETF Mart ortası ile Ağustos başı arasında iki kattan fazla arttı ve Ağustos seviyesinden bugüne kadar %20 düştü.

Sevens Report Research: Altın fiyatları 1.780 doları kırarsa çift basamaklı bir düşüş olabilir

Ancak şimdi analistlere göre, altın madenciliği hisseleri, emtia için daha parlak günlerin olabileceğini gösteriyor. Jason Goepfert, altın madenciliği hisse senetlerinin kabaca %20’sinin son iki haftanın çoğu gününde 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde işlem gördüğünü belirtiyor. Jason Goepfert, bu döngünün son birkaç yılda birkaç kez gerçekleştiğini ve genellikle önümüzdeki üç aylık dönemde çoğu altın hissesi için kazanımlardan önce geldiğini söylüyor. Jason Goepfert’a göre, altın’ın fiyat eğilimleri tersine dönmese bile, henüz endişelenme zamanı değildi. 

Sevens Report Research’e göre, gerçek metal kontratı için izlenecek kilit fiyat seviyesi 1.780 dolar. Bunun altındaki bir düşüş Sevens Report Research’e göre, mevcut seviyeden çift basamaklı bir düşüşü temsil eden negatif bir sinyal olacak. Altın fiyatları, Kasım ayı sonlarında bu seviyeye düştü, ancak hızla geri döndü. Şimdi analistlere göre, altın bir yol ayrımında olabilir. Ancak analistlere göre, yatırımcıların henüz altın varlıklarını piyasaya boşaltmasının zamanı değil. Analistlere göre, yukarıdaki kritik seviye kırılırsa altın yatırımcıları için korkutan günler gelebilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap