İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ünlü Ekonomist Açıkladı: Altın’a Girilir Mi? Yükseliş Ne Vakit?

Ünlü Ekonomist Açıkladı: Altın’a Girilir Mi? Yükseliş Ne Vakit?

featured

Altın fiyatları, son dönemde yatırımcı beklentilerini karşılamıyor ve ONS fiyatı yazım sırasında 1.775 dolarda yer alıyor. Altın son yıllarda düz bir çizgide düştü ve kısa vadeli tahminlerde umut verici değil. Şimdilerde yatırımcıların temel merakı altın’ın yükselip yükselmeyeceği… Ayrıca altın’da ne zaman kâr alınmalı?

Piyasayı hangi dinamikler hareket ettiriyor? Ve tat vermeyen değerli metal piyasasında nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği de akıllardaki sorular arasında… Ünlü gazeteci ve ekonomist Murat Muratoğlu ise tam da bu soruların ve daha fazlasının cevabının yer aldığı önemli bir video paylaştı. Kriptokoin.com olarak, Murat Muratoğlu’nun altın hakkındaki çarpıcı yorumlarını ve tavsiyelerini siz değerli okuyucularımız için derledik, birlikte inceleyelim…

Murat Muratoğlu: Bu fiyatlardan “hızlı düştü diye” altın almak anlamsız!

Gazeteci ve ekonomist Murat Muratoğlu, biri Youtube biri Twitter da iki anket yaptı. Murat Muratoğlu, “Ons 1.750 dolar seviyesinde yıl sonu fiyatı ne olur?” diye sordu. Anket katılımcılarının yıkıcı bir çoğunluğu altın’ın artacağı yönünde oy kullandı. Murat Muratoğlu, bu anketin ardından sarı metal piyasasını yorumladı ve altın hakkındaki mevcut stratejisini paylaştı. Murat Muratoğlu’na göre, bu fiyatlardan “hızlı düştü diye” altın almak anlamsız. Ünlü gazeteci, bunun nedenini şu sözlerle anlatıyor:

Altın son 1,5 yıldır unuttu yükselişi ve düz çizgide düştü. Altın çok hızlı düştüğü için dikkatimi çekti. Öncelikle bu fiyatlardan hızlı düştü diye altın almak anlamsız. Buradan tepki gelebilir ama kuraldır piyasalarda düşen bıçak tutulmaz. Trene geç binersiniz ama en azından nereye gideceğinizi bilirsiniz. Hiç birimiz piyasa yapıcısı değiliz. Trendleri takip edeceksiniz…

Ekonomist Muratoğlu: Altın’ı alacaksın ama satmasını da bileceksin!

Murat Muratoğlu açıklamalarının devamında, ne zaman altın alacağını da açıkladı ve 1.835 dolar seviyesine dikkatleri çekti:

Ne zaman altın alırım? Mevcut durumdan yüzde 5 yukarı çıkarsa o zaman ONS fiyatı 1.835 dolara denk gelir. İşte o zaman satışları karşılayıp tutunursa bende girerim oyuna. Hilmi abi dördüncü lazım mı tadında. Millet yüzde 5 yapınca satıyor ama hata yapıyor. Bu durum para girdiğine işaret ediyor. İşte ordan alım denenebilir… Altın’ı alacaksın ama satmasını da bileceksin… Diyeceğim odur ki kâr cebe yakışır. Bulursan fırsatını ve iyi kârı direk yapıştır.

Murat Muratoğlu, değerli metalin beslendiği piyasa ortamını da özetliyor ve belirsizlik ve para basımının yoğunlaştığı dönemlere işaret ediyor:

Ne biliyoruz altın yatırımı hakkında? Puslu havayı sever… Belirsizliğe bayılır… Para basarsan kanatlanır… Enflasyonist ortamlarda havalanır… Hepsi tamam ama düşüyorsa bu işin altında bir iş aranır. Yahu biz biliyoruz da enflasyonist ortamın kolay kolay geçmeyeceğini de binlerce kontrat satan bilmiyor mu? İşte buraya dikkat… “Kazanan hep aynıdır” Kim? Amerikan yatırım bankası JP Morgan… Peki nasıl?

Murat Muratoğlu: Enflasyon patlarsa merkez bankaları aval aval bakarsa işte altın orada patlar!

Ekonomist, altın’ın neden yükseliş haberlerine rağmen düşüş modunda kaldığına da açıklıyor. Murat Muratoğlu’na göre, bir varlık yükseleceği halde haberlere rağmen yükselmiyorsa bu bir süre sonra değer kaybedeceği anlamına gelir. Bu nedenle Murat Muratoğlu, bakırdan metala birçok varlık değer kazanırken altın’daki düşüşe dikkat çekti. Ayrıca ekonomist, yatırımcıları uyararak “Yanlış zamanda altın’a yapılan yatırımın kârı görmesi nesiller sürebilir.” diye de ekledi. Peki sarı metal fiyatları ne zaman yükselebilir? Murat Muratoğlu, bu soruya da yanıt verdi ve enflasyon’a gözleri çevirdi:

Enflasyon patlarsa merkez bankaları aval aval bakarsa işte altın orada patlar. Altın fiyatlarının bugünlerde tek bir belirleyicisi var. O da Amerikan Merkez Bankası…

Ekonomist Murat Muratoğlu’nun çarpıcı değerli metal ve piyasa yorumlarının tamamını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap