1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ünlü Altın Uzmanından Altın, Gümüş ve Dolar Kestirimleri Geldi!

Ünlü Altın Uzmanından Altın, Gümüş ve Dolar Kestirimleri Geldi!

featured

Dün, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Kansas Fed’in her yıl düzenlediği Jackson Hole sempozsyumunda sanal olarak konuştu. Altın traderları ve piyasa katılımcıları, para politikalarıyla ilgili olarak Fed’in mevcut hissiyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için konuşmasını merakla beklerken, açıklamalardaki ton, geçtiğimiz ayın FOMC tutanaklarından daha yumuşak olarak yorumlandı. Bu toplantının altın, gümüş ve dolar üzerindeki etkisi ile ilgili yorumda bulunanlardan biri de, altın piyasaları uzmanı İslam Memiş oldu.

İslam Memiş: Toplantı altın, gümüş ve doların gidişatını belirleyecek

Fed Başkanı Powell’ın, merkez bankasının tahvil alımını azaltıp azaltmayacağına yönelik konuşmalarının gerçekleştiği toplantı hakkında Memiş, Powell açıklamaları sonrası yatırımcıların yeni pozisyonlar alacağını ve değerli metalde, dolarda hareketlenmeler görüleceğini söylüyor. Memiş’e göre iki aydır devam eden belirsizlikler, ortadan kalkacak. Powell’ın “güvercin” tonda, yani yumuşak bir para politikası tutumuna işaret eden açıklamalarda bulunacacağını doğru tahmin eden Memiş’e göre bu açıklama, altın ve gümüş gibi değerli metallerin fiyatları olumlu açıdan destekleyecek.

Ekonomiste göre yakın bir zamanda, Eylül’ün ilk haftasından itibaren altın fiyatlarında yükseliş gözlemlenebilir. İzlenebilecek seviyeleri de paylaşan Memiş, altın fiyatındaki artış sonucu ons fiyatın 1.835 dolara kadar yükselebileceğini açıklıyor. Bir diğer değerli metal olan gümüşün ise 24,85 dolarlık bir seviyeye ulaşabileceğini öngörüyor. Altının ons fiyatı mevcut durumda 1.816,48 dolar, gümüşünki ise 24,02 dolarda.

ABD doları ve Türk lirası yorumu: Memiş, dolarda düşüş bekliyor

Memiş, Powell’ın Jackson Hole konuşmasının ardından altında ve gümüşte yükseliş beklediğini açıkladı ve sarı metal konuşma sonrası sert bir şekilde yükselerek 1.800 doların üzerine çıktı. Gümüş de artış yaşadı. Bunun dışında kısa vadeli bir geri çekilme yaşanabileceğini belirten Memiş’e göre bunun sonucuna bağlı olarak Türk lirası da dolar karşısında değer kazanabilir.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere birçok analist, ABD Doları Endeksi (DXY) ve altın arasındaki negatif korelasyona dikkat çekiyor. Altın yükselirken DXY’nin düşüş yaşadığı, değerli metal düşerken ise DXY’nin yükseliş yaşadığı durumlara işaret ediyorlar. Bu sebeple DXY, dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri olarak görülebiliyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap