1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Türkiye’deki Milyarlık Dogecoin Vurgunu Mağdurlarına Ne Olacak?

Türkiye’deki Milyarlık Dogecoin Vurgunu Mağdurlarına Ne Olacak?

featured

Geçtiğimiz hafta Kriptokoin.com olarak, Turgut V. isimli bir şahsın ve ortaklarının kaybolmadan önce 1.500 kişiden yaklaşık bir milyar lira değerinde Dogecoin (DOGE) topladığını bildirmiştik. Peki, mağdurların paralarını geri almalarına imkân var mı?

Türkiye’deki Dogecoin dolandırıcılığı sonucu milyonlar çalındı

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde, yılın ilk yarısında gerçekleşen ve milyonlarca dolarlık kayıp ile sonuçlanan kripto para borsası Thodex vurgununa benzer bir olay yaşandı. Turgut V.’nin yatırımcıları Zoom çağrıları ve lüks yerlerdeki yüz yüze ağ toplantıları aracılığıyla insanları Dogecoin (DOGE) satın almaya ve madencilik teknolojisine yatırım yapmaya ikna ettiği ve büyük getiriler vaat ettiği gündemdeydi. Yatırımcılara, 40 gün içinde yüzde 100 getiri sağlanacağı vaat edildi.

dogecoin

Geçtiğimiz günlerde, Dogecoin Mining sistemi aracılığıyla dolandırıcılık yapan Turgut V. ve ortaklarından toplamda 2 kişiye, Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla, yurt dışına çıkma yasağı verildiği belirtildi.

Mağdurlar, kaybettiklerini alabilir mi?

Avukat Sinan Keskin, mağdurların paralarını alabileceğine dair umut olduğunu söyledi. Ancak, dolandırıcıların elindeki soğuk cüzdanın bulunması halinde bunun gerçekleşebileceğini ekledi. Soğuk cüzdan, internete bağlı olmayan ve bu nedenle ele geçirilme riski çok daha düşük olan bir cüzdandır. Bu cüzdanlara çevrim dışı cüzdanlar veya donanım cüzdanları da denilebiliyor.

Bu cüzdanlar, bir kullanıcının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir şeyde saklar ve genellikle paralel olarak çalışan bir yazılımla birlikte gelir – böylece kullanıcı, kendi özel anahtarını riske atmadan portföyünü görebilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap