1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Taban yahut Felaket? Evergrande Krizi Ne Getirecek?

Taban yahut Felaket? Evergrande Krizi Ne Getirecek?

featured

Bitcoin madencilik firması Great American Mining’in kurucu ortağı Marty Bent, eski finansal sistem üzerindeki belirsizlik devam ederken cüzdanında Bitcoin tutmaktan memnun olduğunu söyledi. Çinli emlak devi Evergrande’nin 305 milyar dolarlık borcunu temerrüde düşürme olasılığı arttıkça, uzmanlar firmanın iflasının geleneksel ve kripto piyasasını nasıl etkileyebileceğini tartıyor. Peki “Evergrande Krizi” kripto piyasasına neler getirebilir? Analist Brian Quarmby eşliğinde cevaplıyoruz..

Uzmanlar “Evergrande Krizi” hakkında neler düşünüyor

Gayrimenkul yatırım devinin temerrüde düşüp düşmeyeceğine dair spekülasyonlar, kripto ve borsalarda bir gerileme ile aynı zamana denk geldi ve birçok analist, trader’lerin düşüşü satın alıp almaması veya daha fazla düşüş ivmesine hazırlık olarak kar elde etmek isteyip istemediği konusunda bölünmüş durumda.

Yazının yazıldığı sıralarda, Bitcoin (BTC) Cumartesi günü başlayan gerilemeden bu yana yaklaşık %13 düşerken, S&P 500 %1.7 düştü ve Hang Seng aynı zaman diliminde %2.8 geriledi. Bazı uzmanlar, Evergande’nin borç krizinin, Lehman Brothers’ın başka bir anını temsil edebileceğini iddia ediyor. Büyük yatırım bankasının küresel mali krizi başlatan 600 milyar dolarlık borcun iflasını ilan etmesine atıfta bulunuyor.

Ray Dalio: Evergrande krizi yönetilebilir

Ancak Çarşamba günü Greenwich Ekonomik Forumu’nda konuşan Bridgewater Associates eş başkanı ve eş başkanı yatırım ofisi Ray Dalio, Evergrande temerrüdünün önemini küçümsedi ve borcun “yönetilebilir” olduğunu öne sürdü. Dalio, yatırımcıların canını sıkacak olsa da, Çin hükumeti firmayı yeniden yapılandırmak ve şirketle anlaşmalar yapmak için harekete geçebileceği için Evergrande’nin borcunun yapısal hasara neden olmayacağını düşünüyor:

Lehman anı, Hazine’nin borçlanması ve ardından FED’in niceliksel gevşeme ile karşılaşmasına kadar düzeltilmeyen sistem üzerinden yaygın yapısal hasar üretti, ancak bu öyle bir sarsıntı değil.

Çin Evergrande’yi yeniden yapılandırabilir mi?

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) yöneticisi Ming Tan, Çin devletinin Evergrande’yi yeniden yapılandırmak için müdahale edeceğini tahmin ediyor. Pazartesi günü Financial Times gazetesine konuşan tan, yeniden yapılanmanın “Evergrande’nin rakipleri tarafından satın alınan işiyle ilgili karlı kısımlarının” görünebileceği ve borç yükümlülüklerinin doğrudan bir Çinli ticari bankalar konsorsiyumu veya yerel merkez Bankası tarafından üstlenilebileceği yönünde spekülasyonlar da verdi. Popüler kripto para analisti Lark Davis de çok endişeli olmadığını tweet’ledi:

Çoğu analist, Evergrande’nin Lehman’ın yaptığı gibi küresel bir bulaşma olayına yol açmayacağına inanıyor gibi görünüyor…. şimdi boğa koşusuna geri dönebilir miyiz lütfen?

Herkes o kadar iyimser değil

CNBC’nin Mad Money programına ev sahipliği yapan Jim Cramer, Evergrande’nin borç sorunlarının kripto piyasasını büyük olasılıkla etkileyeceğini çünkü önde gelen stablecoin Tether’i (USDT) destekleyen rezervlerin neredeyse yarısının ticari kağıtlarda tutulduğunu iddia etti.

Cramer, Evergrande potansiyel bir hükümet kurtarma kararı beklerken yatırımcıları dikkatli olmaya çağırdı ve şunları söyledi:

Kripto severlerin asla “sat” dediğimi duymak istemediklerini biliyorum, ancak benim yaptığım gibi büyük bir kazancınız varsa, size yalvarıyorum. Bir kayıp olmasına izin vermeyin; biraz sat. Gerisi uzun süre kal, sonra bekleyelim ve Çin’in Evergrande kurtarma planına karşı tutumunu değiştirip değiştirmediğini görelim.

Tether iddiaları reddediyor

Tether, Evergrande tarafından çıkarılan herhangi bir ticari senedi elinde tutmayı reddederken, analistler, Evergrande’nin yeniden yapılandırılmasından kaynaklanan serpintilerin daha geniş ticari kağıt piyasaları üzerinde önemli etkileri olabileceği konusunda uyardılar. Cramer, şunları kaydetti:

Tonlarca Çinli işletme bu fiyasko tarafından ezilmeye hazır ve Evergrande’ye maruz kalıyorlar ve bu gerçek bir belaya yol açabilir.

Bir podcast yayıncısı ve Evergrande kurucu ortağı olan Marty Bent de Pazartesi bülteninde alarm zilleri çaldı. Bent, bir Evergrande temerrüdünün, büyük emlak oyuncularına yapılan yatırımlar, onların borçlanma araçları ve Çin Topluluk Partisi (CCP) tarafından verilen borç yoluyla “Batı dünyasının Çin ekonomisine ne kadar açık olduğunu” ortaya çıkaracağını ileri sürdü. Şunları ekledi:

Evergrande batıyor ve Çin’deki diğer büyük emlak geliştiricilerini de onunla birlikte aşağıya çekiyor. Dünya başka bir Lehman anına tanık oluyor.

Bent ayrıca, Evergrande’nin hükümet tarafından kurtarılma olasılığının yüksek olduğu iddiasını sorguladı ve partinin Çin kapitalizmini dizginleme ve emlak piyasasındaki düzenlemeleri sıkılaştırma yönündeki son baskısına dikkat çekti:

CCP ortaya çıktı ve şu anda iflasa doğru düşen emlak geliştiricilerini durdurmayı planlamadıklarını belirtti. İşler kötüye giderken bu duruşa devam edip etmeyeceklerini görmek ilginç olacak.

Podcast yayıncısı ek olarak, Evergrande’den gelen serpintilerin kısa ve orta vadede Bitcoin’i nasıl etkileyeceğinden emin olmasa da, Bitcoin’i fiat destekli küresel finansal sisteme karşı bir hedge olarak tutabileceğine “müteşekkir” olduğunu belirtti. Evergrande’nin hisse fiyatı, kredi sıkıntıları arttıkça 2021’de istikrarlı bir şekilde düşüyor. Yılı yaklaşık 14 dolardan açtıktan sonra, fiyat şimdi 2,20 dolarda oturuyor. Bu %84’ten fazla bir kayba eşdeğerdir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap