1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri
  3. Şiveydiz Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Şiveydiz Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Şiveydiz Yemeği Nasıl Yapılır?

Türk mutfağı yöreden yöreye değişen, farklılaşan zengin sofra kültürüne sahiptir. Güneydoğu mutfağında da çeşitli yemek birikimleri mevcuttur. Ayrı ayrı incelenirse Antep mutfağı, Hatay mutfağı, Maraş mutfağı gibi birçok yöresel mutfaklar bulunmaktadır. Yemek yapma konusunda ilgi ve beceri sahibi kişiler internet nimetinin olanaklarından yararlanarak binlerce yemek tarifini araştırmaktadır. Bir yemeğin farklı sitelerde farklı yapılış şekilleri olduğu gibi bazı lezzetlerin de bütün sitelerde aynı aşama ve malzemelerle tarif edildiği görülmektedir. Arama motorları incelendiğinde spor, siyaset, magazin haberleri yerini artık yemek tarifi içeren haber ve başlıklarına bıraktığı görülmektedir. Bu durum sebebi yemek tarifi siteleri son günlerde ön plana çıkarmaktadır. Kabul edilmelidir ki artık internet ortamı yemek konusunda eşsiz bir bilgi içeriği olmaktadır. Ne yazık ki bu kadar bilgi içerisinde yanlış ve eksik bilgiler de mevcuttur. Ev hanımları da bunun farkında olup kendilerince en güvenilir yemek sitelerini bulup oradan bilgi alışverişi yapmaktadırlar. Her yörenin yemek kökeni baya eskilere dayandığı halde insanlar tarafından yeni keşfedilen zaman zaman merak unsuru olup öne çıkan yemekleri olmaktadır. Antep yöresi içinde Şiveydiz yemeği bu süreçten geçmektedir. Bunda medyanın gücü de etkili olabilmektedir. Antep yöresine ait geleneksel lezzetlerden biri olan Şiveydiz yemeğinin nasıl yapılacağı ev hanımları tarafından araştırılmaya başlanmıştır. Önce Şiveydiz yemeği için gerekli malzemeler sıralanıp devamında Şiveydiz yemeğinin yapım aşamaları verilecektir.

Şiveydiz Yemeği nasıl yapılır,Şiveydiz Yemeği tarifi,Şiveydiz Yemeği faydası,Şiveydiz YemeğiYemek Tarifleri

Şiveydiz Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilogram kuzu eti (kemikli kısmından olmalıdır)
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • 1 kilogram sarımsak (sarımsakların yeşil kısmı)
  • 500 gram pırasa
  • 250 gram yoğurt
  • Yeteri kadar tuz
  • Karabiber
  • Üzeri için: sıvı yağ, nane, pul biber

Şiveydiz Yemeğinin Yapılış Aşamaları

1

Şiveydiz Yemeğinin Yapılış Aşamaları

Öncelikle et düdüklüye koyularak haşlanması gerekir. Sarımsaklar ve pırasa orta şekilde doğranıp yıkandıktan sonra başak bir tencereye koyulur. Kaynadıkça suyunun değiştirilmesi gerekir. Bu işlemi iki defa yapmak yeterli olabilir. Ayrı ayrı pişen et ve pırasanın suları süzülüp birleştirilmesi gerekir. Et ve pırasa karışımın üzerine haşlanmış nohut eklenerek karıştırılır. Ardından tüketilmesi istenilene göre tuz miktarı da eklenerek karıştırılır. Ayrı bir kapta yoğurt çırpılmalıdır. Süzme yoğurt olması yemeğe tat ve görünüş bakımında daha yakışmasından ötürü önerilmektedir. Yoğurda yemeğin suyundan biraz eklenmelidir. Buradaki amaç yoğurdun daha ılık hale gelmesi içindir.

2

Şiveydiz Yemeğinin Yapılış Aşamaları

Tenceredeki yemek büyük bir servis tabağına boşaltılmalıdır. Üzerine hazırlana yoğurt yavaş yavaş dökülmelidir. Sos tavasına biraz tereyağı biraz sıvı yağ konulmalıdır. Yağ ocakta kızdıktan sonra bolca nane bir tutam da pul biber eklenerek yağın baharatları emmesi sağlanmalıdır. Sos tamam olduktan sonra yavaş yavaş yemeğin üzerine ilave edilmesi gerekir. Böylece Antep yöresine ait geleneksel Şiveydiz yemeğinin tarifi, hazırlanış süreci ve malzemeleri aktarılmıştır. Hatay yöresi yemek uzmanları tarafından yemeğin sıcak olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap