İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yemek Tarifleri
 3. Şırdan Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Şırdan Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Şırdan Yemeği Nasıl Yapılır?

Aslında konu et ve sakatat gelince akıllara ilk gelen ilimiz Adana’dır. Şırdan yemeği Adana ilinin en önemli ve geleneksel yemeğidir. Adana yöresinin insanları bu yemeği yaz kış demeden tüketirler. Adana da her ilçe de her sokak arasında tabla veya bir dükkanda şırdan yemeğini bulmak mümkündür. Ancak şırdan yemenin bir kuralı bir vakti vardır. Genellikle Adana da şırdancılar gece çalışmaktadırlar. Gece açan ve sabahın kör ışıklarına kadar açık kalan bu işletmelerde bazen uzun kuyruklar ve kazanlar dolusu kaynayan şırdanı bekleyen insanlar olur. Şırdan yemeği için birçok insanın ön yargısı vardır. Yedikten sonra bu ön yargıları kırılır ve şırdan yemeğini çok sevdikleri gözlemlenmiştir. İstatistiklere göre o yörede en çok sevilen ve tüketilen yemek listesinde ilk üçtedir.

Şırdan Yemeği nasıl yapılır,Şırdan Yemeği tarifi,Şırdan Yemeği faydası,Şırdan YemeğiYemek Tarifleri

Şırdan İçin Gerekli Malzemeler

 • 4 adet şırdan için;
 • 3 bardak baldo pirinç
 • 3 adet orta boy soğan
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 çay kaşığı tuz
 • 3 çay kaşığı kimyon
 • 3 çay kaşığı karabiber
 • 4 çay kaşığı kırmızı pul biber

Şırdan Yapılışı

1

Şırdan Yapılışı

Temizlenen şırdanları doldurmak için önce soğanlar ufak bir şekilde kesilir, pirinç, biber salçası ve kuzu kıyması eklenir. Harcımıza aroma ve tat vermesi için tuz, karabiber, kimyon ve pul biber eklenir. Hazırlanan harcımızı şırdanların içine ağzına kadar dolacak şekilde doldurulur ve dolum işlemi tamamlanır. Doldurulan şırdanları iğne ve iplik yardımıyla ağızları dikilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu iğnenin ve ipliğin iyi olmasıdır. Kaygan ve yumuşak bir yapısı olan şırdanı dikmek oldukça zordur bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Dikilen şırdanları tencerenin içine üzeri geçilene kadar su ile doldurulur ve kaynatılır. Pişirilen şırdanlar bir çatal yardımıyla kontrol edilmelidir. İçerisindeki pirinç pişince yemeğimi hazır demektir. Üzerine bolca pul biber ve kimyon ile servis edilir.

Bilgi Köşesi

1

Şırdan Hayvanın Neresinde Bulunur?

Şırdan, geviş getiren hayvanlardan olan koyun ve ineğin midesinde bulunan dört bölümden sonuncu kısımda kalan parçaya verilen isimdir. Aslında şırdan bağırsağa en yakın olan kısımdır. Bu sıralama baştan sona gidilecek olursa işkembe, börkenek, kırkbayır, şırdan olarak sıralanır.

2

Şırdan Yemeği Nasıl Temizlenir?

Şırdan temizlenirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hayvanın mide bölümünden bağırsağa giden son parçası olduğu için temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bunun için bazı işletmeler kimyasal maddeler kullanarak temizliğini yapmaktadır. Ancak bunun için kullanılan en doğal tarif limon ve tuzla yapılmasıdır. Yapılması gerekenler şırdanları su dolu bir kabın içerisine koymak ve 3-5 saat ılık suda bekletilmesidir. Bu olay şırdanın yemek tarifi için püf noktadır. Daha sonrasında limon ve tuzla ovalamak gerekmektedir. Limon ve tuzla yıkanan şırdanların rengi beyazlaşır ve içinde bulunan pislikten tamamen temizlenir. Daha sonrasında bol su ile durulanması gerekir. Artık şırdanlar doldurulmaya hazırdır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap