1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Sert Hareketler Kapıda” 4 Analist, Altın Fiyatları Kestirimlerini Açıkladı!

“Sert Hareketler Kapıda” 4 Analist, Altın Fiyatları Kestirimlerini Açıkladı!

featured

Altın fiyatları, zayıf bir doların desteğiyle Salı günü sabit kaldı. Bununla birlikte Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, yatırımcılar ABD Federal Rezerv politika toplantısını tapering planlarında daha fazla netlik için beklerken, fiyat hareketi de sınırlı oldu. Spot altın, 1.764,46 dolar seviyelerinde kısa frekanslı dalgalanırken, ABD altın vadeli işlemleri %0,1 artışla ons başına 1.765,00 dolara yükseldi.

Michael Hewson: Fed’in alacağı tapering kararı, altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır

CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson, “Yanıtlanması gereken büyük soru, mevcut piyasa belirsizliğinin, varlık alımlarını azaltacağını duyurmaya geldiğinde Fed’in sahip olabileceği herhangi bir olası zaman çizelgesini değiştirip değiştirmeyeceğidir” değerlendirmesini yapıyor ve ilave ediyor:

Bu, her şeyden çok, altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır.

ABD merkez bankası Çarşamba günü iki günlük toplantısını tamamlayacak. Bazı piyasa gözlemcileri, dördüncü çeyrekte varlık alımlarının azaltılacağını ve bunun sonucunda altını aşağı çekebileceğini düşünüyor.

“Uzun vadede, altın fiyatları hala aşağı yönlü seyrediyor”

Külçe, geniş teşvikten kaynaklanması muhtemel enflasyona ve para biriminin değer kaybetmesine karşı bir korunma olarak kabul edilir. Şaşırtıcı bir şekilde şahin bir Fed duruşu ve nihai bir faiz oranı artışı, faizsiz varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini artıracağından, külçenin cazibesini de köreltebilir.

Altının biraz soluklanmasını sağlayan ise, ABD dolarının önceki seansta yaklaşık bir aylık zirveye ulaştıktan sonra %0,1 düşmesi oldu. Bu arada piyasalarda, dünya hisse senetlerinin istikrar kazandığı ve yatırımcıların, borç yükü altındaki Çinli geliştirici Evergrande’nin sıkıntılarından kaynaklanan bulaşmanın sınırlı olacağından emin olduğu havası hakim olmaya başladı. IG Market analisti Kyle Rodda, gelişmelerin altına olası etkisine ilişkin şu yorumu yapıyor:

Uzun vadede, altın fiyatları hala aşağı yönlü seyrediyor, çünkü Fed’in para politikasını normalleştirmeye yöneldiğini görmeye devam edeceğiz, ki bu genellikle altın için iyi bir ortam değil.

Jim Wyckoff: Eylül ayı, hisse senedi ve finans piyasaları için tarihsel olarak çalkantılı

Altın vadeli işlemleri, küresel piyasaların Çin emlak piyasasındaki gerilemenin ardından önemli düşüşler yaşamasıyla dört seansta ilk kez Pazartesi günü yükseldi. Kıdemli analist Jim Wyckoff, piyasa yorumlarında şu hususları belirtiyor:

Hisse senedi ve finans piyasaları için tarihsel olarak çalkantılı Eylül ayında büyük bir riskten uzak işlem günü. Çinli emlak geliştiricisi Evergrande, büyük mali sıkıntı içinde ve traderlar ve yatırımcılar bulaşıcı bir etki konusunda çok endişeli. Piyasa, bu hafta başında küresel hisse senedi ve finans piyasalarında yapılacak büyük bir satışın Fed’in tapering zamanlaması konusundaki tartışmasını etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor

“Fed’in Aralık indirimini onaylaması halinde altın fiyatları yükselebilir”

Altın fiyatları, Fed’in aylık 120 milyar dolarlık Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını 2021 sonundan önce azaltacağı inancını destekleyen ABD’den gelen güçlü ekonomik verilerin bir sonucu olarak, son seanslarda baskı altında kaldı. Insignia Consultants’ın araştırma direktörü Chintan Karnani’nin analizi ise şu yönde:

Altının mevcut fiyatının tersine dönmesinin bir düşüş rallisi, bir ayı piyasasının ortasında kısa vadeli bir yükseliş veya sürekli bir trend dönüşü olup olmadığı, ancak bu haftaki FOMC toplantısından sonra bilinebilecek. FOMC toplantısının, tapering’in sadece istihdama değil, genel ABD ekonomik performansına bağlı olduğunu önermeye devam etmesini bekliyorum.

Chintan Karnani ayrıca, Çarşamba günkü FOMC toplantısında Aralık ayında tapering’in onaylanmasını bekliyor.  Analist, bu hareketin altın traderları tarafından az çok hesaba katıldığını, bu nedenle Fed’in Aralık indirimini onaylaması halinde altın fiyatlarının yükselebileceğini tahmin ediyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap