1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. SEC’in Yazışmaları Sızdı: XRP, ETH ve BTC Kara Listede Değil!

SEC’in Yazışmaları Sızdı: XRP, ETH ve BTC Kara Listede Değil!

featured

XRP üzerinde yargı yetkisi olduğunu iddia eden Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından sızdırılan bir e-postaya göre, kripto para tutma veya alım satımına karşı herhangi bir düzenleme yok.

Sızdırılmış e-postaya göre SEC’de Bitcoin, ETH veya XRP insider trading’ine karşı bir kural yok

SEC’nin ortaya çıkan mailinde, “Etik Ofisimiz, 5 C.F.R. kapsamına giren menkul kıymetler hakkında bir ‘yasak yatırımlar’ listesine sahiptir. E-postada BTC, ETH ve XRP hiç bu listede yer almamıştı,” ifadeleri yer alıyor. Bu itiraf, kurumun XRP’yi kayıt dışı menkul kıymet olmakla suçlamasının ardından SEC’in Ripple’a karşı önemli bir davaya karışmasıyla geliyor. Eposta ise, SEC’in özellikle XRP, Bitcoin ve ETH ile ilgili olduğu için kripto menkul kıymet sınıflandırmaları üzerindeki dahili müzakereleri ifşa edip etmeyeceği bağlamında ortaya çıktı.

SEC avukatı Jorge Tenreiro, “Diğer taraflarla gerçekleştirilen konuşmaları ve notları istiyorlar. Bunları ifşa etmek, bilgi toplama yeteneğimizi zayıflatır,” ifadelerini kullanıyor. Ayrıca, gizemli bir şekilde, “Maaş alan bir profesör var. Bir senatör var,” da diyor. Senatörün adı açıklanmadı ve SEC’in neden Kongre’deki bir yasama organı üyesiyle bu tür tartışmalar yürüteceği de açık değildi. Ayrıca, alınan kararlarıyla ilgili başka kimlerle konuştukları veya bilgiyi kimin sızdırdığı da belirsizdir.

XRP’nin fiyatında son durum

Şimdi, SEC yalnızca kendi kararları piyasada önemli bir etkiye sahip olan alım satım varlıklarıyla ilgili hiçbir kuralı olmadığını kabul ediyor. Bu süreçte kabul edilebilir tek şeyin, menkul kıymetler olarak sınırlandırmadıkları Bitcoin ve ETH olduğu düşünülüyor. Ancak konu Ripple olduğunda, politikaları XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını gösteriyor.

Ancak, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia eden bir dava açmasına rağmen, menkul kıymet tutmaya karşı kurallarında bunu belirtmediler. Piyasa değerine göre altıncı sırada yer alan XRP, tüm bunlar yaşanırken, son 24 saatte yüzde 4.7’lik bir değer kazandı ve 1.26 dolardan işlem görüyor. Kripto para biriminin toplam piyasa değeri, 58 milyar dolar değerinde.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap