1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. SEC Başkanı’ndan “Çok Konuşulacak” Kripto Para Açıklamaları!

SEC Başkanı’ndan “Çok Konuşulacak” Kripto Para Açıklamaları!

featured

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para platformlarının çok büyüdüğünü ve bu sebeple düzenlemeleri benimsemeleri gerektiğini söyledi. Financial Times’a verdiği bir röportajda, platformların, düzenlemelere uyum sağlamadıkları takdirde güveni kaybetme ve alakasız hale gelme riskini taşıdığını söyledi. Gensler, kripto etkinliğinin en az %95’inin gerçekleştiği ticaret platformlarına odaklandığını söyledi. İşte SEC Başkanının röportajının detayları…

Gary Gensler’dan kripto para birimi platformlarına yönelik açıklamalar

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para platformlarının çok büyük hale geldiğini ve gelişen kripto ticaret sektörüne odaklanırken, düzenlemeleri benimsemeleri gerektiğini söyledi. Yoksa, halkın güvenini kaybetme riski ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekti. Gensler, yaklaşık 2 trilyon dolarlık kripto para piyasasına dikkat çekerek “eğer bundan beş veya on yıl sonra herhangi bir şekilde alakalı kalacaksa, bir kamu politikası çerçevesi içinde olacak düzeyde ve niteliktedir,” dedi. Tarihin, düzenleyici çerçevenin dışındaki faaliyetlerin uzun sürmediğini gösterdiğine dikkat çekti. “Finans, nihayetinde güvenle ilgilidir,” diye de ekledi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Nisan ayında piyasa düzenleyici kurumun sorumluluğunu üstlenen Gensler, kripto para ticaret platformlarına odaklandığını, çünkü “son derece spekülatif piyasadaki faaliyetlerin %95 veya daha fazlasının bu platformlarda gerçekleştiğini” söyledi. ABD’li yasa koyucular ve düzenleyiciler, geçen yıl bireysel yatırımcılar ve hatta bazı büyük kurumlar arasında oldukça popüler hale gelen kripto para birimleri konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor.

Gensler: Verilen tepkilerden dolayı hayal kırıklığına uğradım

Ancak piyasayı kimin denetlemesi gerektiği konusunda bazı karışıklıklar var. Düzenleyiciler genel olarak Bitcoin’in bir menkul kıymetten çok bir emtiaya benzediğini düşünüyor. Gensler, birçok kripto para biriminin menkul kıymetler olduğunu söyledi ve Kongre’yi SEC’ye piyasayı yönetmesi için daha fazla yetki vermeye çağırdı. Gensler, endüstrinin kripto platformlarının SEC’e kaydolması gerektiği yönündeki açıklamasına verdiği tepkiden dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Gelin, bizimle konuşun. Bugün faaliyette olan ve daha iyi etkileşim sağlayacak birçok platform var ve bunun yerine… izin istemek yerine af dilemek söz konusu.

SEC Başkanı Gary Gensler

Gensler, düzenleyicilerin merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarını denetleyebileceğini, ancak komisyoncular gibi merkezi tarafların eksikliğinin bunu daha da zorlaştıracağını söyledi. Daha önce de DeFi alanında faiz getiren kredi ürünlerinin SEC denetimine girmesi gerektiğini söylemişti.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap