1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Satıcılar Güçlenebilir” 2 Analistten, ONS Altın ve Gram Altın Tahminleri!

“Satıcılar Güçlenebilir” 2 Analistten, ONS Altın ve Gram Altın Tahminleri!

featured

Bu hafta altın piyasası, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın tahvil alımının azaltılması hakkında konuşmasıyla hareketli anlar yaşadı. Haftaya 1.800 doların üzerinde başlayıp ardından bu seviyeyi kaybederek 1.790 dolara inen ons altın, Powell konuşmasının ardından yeniden ivme kazandı ve neredeyse 1.820 dolara dokundu. Altın fiyatının bu haftaki fiyat hareketi, gram altın için neler ifade ediyor? İşte emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş’in yorumları…

İslam Memiş: Gram altın için 480 liranın altındaki seviyeler yatırımcı için alım fırsatı

Gram/TL fiyatının 478-488 lira aralığında sıkıştığını, bu seviyelerin altındaki ve üstündeki fiyatların kalıcı olmadığına dikkat çeken altın uzmanı İslam Memiş, 478 liranın altındaki seviyelerin kalıcı olması durumunda 465 lira seviyesine kadar düşüş görülebileceğini söyledi. 492 liranın kırılması durumunda ise yukarı yönde 497 ve 502 lira seviyelerinin sırada olduğuna dikkat çekti.

Kendisi, yukarı yönlü hareketi daha pozitif bulduğundan 480 lira seviyesinin altındaki her sarkmanın gram altın yatırımcısı için “son bir alım fırsatı” sunduğunu, çünkü 475 lira altındaki seviyelerde doların sorgulanması gerektiğini söyledi. Ons tarafında toparlanma görüldüğü takdirde gram altının 492-497 TL aralığına yerleşebileceğine dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere İslam Memiş, dolarda düşüş beklediğini açıklamıştı. Birçok analist, dolar ve değerli metal arasındaki negatif korelasyona işaret ediyor ve dolardaki düşüşün altında yükselişe yol açabileceğini söylüyor.

Zafer Ergezen: Dolar, altını baskılayabilir

Değerli metal ve dolar üzerine yorumlarını paylaşan Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, dolar endeksinin yükselişinin sarı metalin fiyatlarını baskılayabileceğini kaydetti. Ergezen’e göre küresel piyasalarda faizlerin yükseleceğine dair beklentiler mevcut. Bu nedenle altında satıcıların güçlenebileceğine dikkat çekiyor.

Haftayı 1.818 dolardan kapatan ONS altın, haftayı dalgalı bir şekilde sonlandırdı. Gram fiyat da buna paralel olarak hafta boyu en düşük 480 lira seviyelerine kadar geri çekildi. Ardından haftayı 488 lirada kapattı. Öte yandan Aralık Comex vadeli işlemleri ise 1.820 dolardan işlem görüyor ve yüzde 1.41’lik bir artış yaşamış durumda.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap