1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Sarsıcı Dalga Yaklaşıyor” 5 Analist, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Paylaştı!

“Sarsıcı Dalga Yaklaşıyor” 5 Analist, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Paylaştı!

featured

Altın fiyatı, son seansta yaklaşık yüzde 3’lük bir düşüşün ardından Cuma günü bazı kayıplarını telafi etti, ancak güçlü bir dolar, gelecek haftaki Federal Rezerv toplantısına odaklanarak ikinci bir haftalık düşüş yaşamayı sürdürdü. Bu sırada analistler, yorumlarını paylaştı. Kriptokoin.com olarak bazı analistlerin yorumlarını derledik…

StoneX analisti: Yatırımcılar, altın fiyatı için Fed’i izliyor

ABD perakende satışlarındaki beklenmedik bir artışın Fed’in teşviği daha erken azaltabileceği beklentilerini artırmasının ardından külçe Perşembe günü yaklaşık yüzde 3 düştü ve bu da dolarda bir yükselişe neden oldu. Dolar üç haftanın zirvesine yakın tutunarak altının diğer para birimlerini elinde bulunduran alıcılar için maliyetini artırdı ve külçe altın bu hafta yüzde 1.6 düşüşle rotaya girdi.

StoneX analisti Rhona O’Connell, “Herkes Fed’i izliyor. Tahvil alımını azaltma tartışması hala devam ediyor olmasına rağmen, altın fiyatında 40 dolarlık bir düşüşün ardından (bir giriş noktası aramak) çok cazip olur” dedi. O’Connell, “Yatırımcılar Fed Başkanı Jay Powell’ın düzenlediği basın toplantısını araştıracaklar,” dedi ve ABD Merkez Bankasının para politikasını sertleştirme olasılığının, altında aşağı yönlü bir tepki olasılığını durdurmayacağını söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Fed’in politika belirleme komitesi Salı ve Çarşamba günü toplanacak.

Exinity analisti: ABD para politikası, altında düşüşe yol açabilir

Exinity baş piyasa analisti Han Tan, dik düşüşün ardından “Altın hayranları kendilerini temizlemeye çalışıyor” dedi. Tan, ABD para politikası normalleşmesinin yakınlaşması halinde fiyatlar üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Ekonomik destek önlemlerinin gevşetilmesi sadece altının güvenli liman statüsünü karartmakla kalmaz, aynı zamanda faiz oranlarında müteakip herhangi bir artış, külçe gibi getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın daha yüksek bir fırsat maliyetine dönüşecektir.

ActivTrades analisti: ABD doları ile altın arasındaki ters korelasyon, dünkü kayıpların sebebiydi

Altavest’in yönetici ortağı Michael Armbruster, “Altın kötü bir hafta geçirdi ve fiyat hareketi, reflasyon ticaretinin 2021’i bitirmek için geri gelme yolunda olabilir” dedi. “Ne yazık ki altın hayranları için altın, reflasyonist bir ekonomik rejimde daha düşük fiyattan ticaret yapma eğilimindedir, çünkü ABD Hazine getirileri yükselme eğilimindedir,” diye ekledi. Armbruster, bu arada, Federal Rezerv’in gelecek haftaki toplantısında tahvil alımını azaltmaya yönelik bir duyuru yapılmayacağına dikkat çekiyor.

ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista günlük bir raporda, “Dünkü kayıplar, değerli metal ile ABD doları arasındaki ters korelasyonun bir sonucu olarak geldi, çünkü ABD perakende satışlarının yayınlanmasının ardından, fikir birliği bir daralma yönündeyken yukarı yönlü sürpriz yapan para birimi beklenmedik bir destek aldı” dedi.

Evangelista, uzun vadede ABD’de ekonomik toparlanmaya dair kanıtların “tahvil alımının azaltımının daha erken bir tarihte gerçekleşmesini savunanlar için duruma yardımcı olduğunu ve bu nedenle ABD dolarını desteklediğini, bunun da altının daha fazla zayıflamasına yol açabilecek bir senaryo olduğunu” söyledi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap