1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Rusya, ekim ayında petrol üretimini artıracak

Rusya, ekim ayında petrol üretimini artıracak

featured

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rossia 24 televizyonuna demecinde, Rusya’nın ekim ayında petrol üretimini günlük 100 bin varil artıracağını belirtti.

Daha önce, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, ekim ayında petrol üretimini günlük 0.4 milyon varil artırma kararına bağlı kalmayı kabul etmişti.

OPEC+ ülkeleri, Kovid-19 pandemisinin neden olduğu petrol talebindeki düşüş nedeniyle geçen mayıs ayından itibaren petrol üretiminin günlük 9.7 milyon varil düzeyinde azaltılması konusunda mutabık kalmıştı. Piyasaların istikrar kazanmaya başlamasıyla birlikte günlük petrol üretimini artırma kararı alan OPEC+, 2021’in ağustos ayından itibaren üretimi her ay için günlük 400 bin varil artırarak, 2022 yılının eylül ayı sonuna kadar üretimi azaltma taahhüdünden vazgeçmeyi planlıyor.

Anlaşma kapsamında tüm üye ülkeler için 2018 yılının ekim ayı üretim taban seviyeleri geçerli olacak. Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kotaları bugünkü günlük 11 milyon varil seviyesinde kalacak. Mayıs 2022’den itibaren Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’nın üretimi kısıtlama taban seviyeleri artırılacak. Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kotaları bugünkü günlük 11 milyon varil düzeyinden 11.5 milyon varile çıkacak.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap