1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Ripple Davası Manşetlerde: SEC, Kritik Talebi Reddetti!

Ripple Davası Manşetlerde: SEC, Kritik Talebi Reddetti!

featured

Ripple ile SEC davasından en son gelişme, Ripple şirketinin, SEC çalışanlarının XRP bakiyelerini açığa çıkmasını istedikten sonra, düzenleyici kurumun buna karşı çıkmasıyla geldi. Açıklamalara göre SEC, personelin mahremiyetini desteklemek için mahkemeden sanığın teklifini reddetmesini istedi.

Uzmanlara göre Ripple (XRP)’nin iddiası çok mantıksız

Kriptokoin.com olarak aktardığımız 27 Ağustos’ta Ripple, SEC’i çalışanların XRP bakiyeleri ile Bitcoin ve Ethereum işlemleri hakkındaki bilgileri ifşa etmeye zorlamak için mahkemeye dava açtı. Blockchain devi, SEC’den yukarıdaki bu bilgileri anonim veya toplu bir biçimde göndermesini istedi. SEC, 3 Eylül tarihli Ripple’nin belirtilen önergesine muhalefetinde, çalışanlarının ticaret bilgilerini üretmenin haksız bir müdahale olacağını savundu. SEC’in İcra Dairesi’ndeki duruşma avukatı Pascale Guerrier, Ripple’nin bu isteklerini karşısında şunlardan bahsetti:

Hassas veriler, SEC Etik Danışmanı Ofisi (“Etik Danışmanı”) tarafından, SEC çalışanlarının çıkar çatışmalarını önlemeye yönelik etik kurallara uymasını sağlamak amacıyla toplanır. Herhangi bir işlemin menkul kıymetler yasalarına uygun olup olmadığını belirlemek için değil.

Özünde belge, Etik Danışmanı tarafından ön onayın, bir işlemin menkul kıymetler yasalarına uygun olup olmadığının bir göstergesi olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle, kararları dava ile ilgili olmayacaktır. Etik Danışmanının, XRP, Bitcoin veya ETH’yi “Yasaklanmış Holdingler” listesine dahil etmediklerini onayladığını belirtmek önemlidir. Ancak, XRP onların “İzleme Listesinde” birinci sırada yer alıyor.

SEC, mahkemenin neden Ripple’ın hareketini reddetmesini istediğine dair başka nedenler de verdi. Blockchain şirketi anonim belgeler talep ederken, SEC, toplu verilerin bile çalışanların Etik Danışmanına olan güvenini etkilediğini belirtiyor. Buna ek olarak, SEC, dokuz yıla kadar bir süre boyunca belge ibraz etmesi gerekebileceğinden, Etik Danışmanının bilgi toplamasının vergilendirildiğini tespit etmiştir. Düzenleyici kurumun açıklamaları şunlardı:

SEC çalışanlarının mahremiyet menfaatlerinin önemli ağırlığı, ifşanın herhangi bir yararından daha ağır basmaktadır.

James K. Filan

Savunma avukatı ve eski federal savcı James K. Filan, yakın tarihli bir tweet’te (yukarıda) SEC’in karşı tepkisinden oluşan belgelerin ekran görüntülerini paylaştı. Bir Twitter kullanıcısı tarafından sorulan “SEC için en büyük risk nedir James? Arka oda konuşmaları ile çizgiyi aşmalarına neden olabilecek herhangi şey var mı? Sorusuna, James K. Filan şu yanıtı verdi:

SEC’in problemi gerçekler ve yasalar hakkında yanılmasıdır. Yine de, gördüğüm hiçbir şey davanın farklı boyutlara çekileceği hakkında fikrimi değiştirmez.

Bu arada yazım sırasında XRP, %10’un üzerinde haftalık kazancıyla 1.27 dolardan işlem görüyordu.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap