İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yemek Tarifleri
 3. Paça Çorbası Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Paça Çorbası Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Dikkatli beslenme ile birçok hastalığın önüne geçmek mümkün. Hastalığa yakalanmadan önce vücudun direncini arttırmak çok önemlidir. Kış aylarında grip, nezle ve birçok virüse karşı içerisinde bol miktarda antioksidan, kolajen, vitamin ve mineral içeren paça çorbası doğal antibiyotik gibidir. Vücudu dış etkenlere karşı korur ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Eklem hastalıkları tedavisinde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kansere karşı da kalkan vazifesi görür. Hiç olmazsa ayda 2-3 kez tüketilmelidir. Bu yemek tarifi evde kolaylıkla yapılabilir. Tek uğraştırıcı kısmı paçaların temizlenmesidir. Kasaptan alırken uç kısmında bulunan kıl köklerini özellikle temizletmeyi unutmayın. Bu kısım alınırsa, işiniz çok kolaylaşacaktır.

Paça Çorbası nasıl yapılır,Paça Çorbası tarifi,Paça Çorbası faydaları,Paça ÇorbasıYemek Tarifleri

Paça Çorbası Malzemeleri

 • 9-10 adet kuzu paça
 • Arzu edilen miktarda sarımsak
 • 1 adet limon
 • 1 çay bardağı sirke
 • Tuz
 • Toz kırmızıbiber
 • İsteğe bağlı olarak 1 adet orta boy soğan
 • Yine isteğe bağlı olarak 1-2 adet defneyaprağı

Paça Çorbası Yapılışı

1

Paça Çorbası Yapılışı

- Paçaları alırken kıl köklerini kasaba aldırın ve orta kısmından tamamen kopmayacak şekilde kırdırın. Bu şekilde kemiğin tadı suya geçecektir. - Kalan kıl varsa bunları ocakta ütün. - Bir kaba su doldurup içerisine sirke ve tuz atıp paçaları içerisine koyun. En az 3-4 saat bu su içerisinde bekletin. Paçalar beyazlaşıp, temizlenmesi daha kolay olacaktır. - Paçaları sudan çıkarıp daha önce kullanmadığınız temiz bir bulaşık teli yardımı ile dış kısmını temizleyin. Sonrasında bol su ile iyice yıkayın. Paçalara tel yapışmadığından emin olun. - Ön işlem olarak paçaları biraz su içerisinde, tuz ilave etmeden 5-10 dakika kadar kaynatın ve bu suyu dökün. Bu çorbanın renginin daha berrak olmasını sağlayacaktır. - Paçaları düdüklü tencereye alıp üstünü geçecek kadar su ilave edin. Tuzunu atın. - Bu aşamada isteğe bağlı olarak bir adet tüm soğan ve defneyaprağı da ilave edebilirsiniz. - Tencerenin düdüğü çıktıktan sonra 1 saat kadar pişirin. - Düdüklü tencere kapağı açılacak kadar soğuyunca, paçaları tencere içinden çıkarın. Etleri kemiğinden ayırın. Paçanın etleri kemiğinden ayrılacak kadar pişmedi ise, düdüklünün kapağını kapatıp biraz daha pişirin. - Eğer çorbaya lezzet vermesi için soğan ve defneyaprağı ilave etti iseniz, bunları suyun içinden çıkarın. - Su içerisinde küçük kemikler ve dikkat edilmesine rağmen kıl kalmış olabilir. Bunun için çorbanın suyunu ince gözlü bir süzgeçten veya bir tülden süzün. - Ayırdığınız etleri, süzdüğünüz paçanın suyu içine atın. - Ayrı bir kapta dövülmüş sarımsak, limon ve kırmızı toz biberi karıştırıp çorbaya ilave edin. Arzuya bağlı olarak bu sos çorba içerisine karıştırılmayıp servis sırasında sofraya getirilir. Yerken çorba üzerine dökülür.

2

Paça Çorbası Yapılışı

- Limon yerine elma veya üzüm sirkesi kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap