İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri
  3. Ördek Yemekleri Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Ördek Yemekleri Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Ördek Yemekleri Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Ördek, marketlerde sıklıkla rastlayamadığımız ve çok fazla tüketmediğimiz bir kümes hayvanıdır. Sıkça rastlanmamasının sebebi ise; doğal yapılarının bozulmaması için ıslah yöntem çalışmalarının yapılmıyor olmasıdır. Ördek yemeği yapma hakkında, insanlar pek bir bilgi sahibi değiller. Peki, ördek nasıl pişer?

Ördek Yemekleri nasıl yapılır,Ördek Yemekleri faydaları,Ördek Yemekleri tarifi,Ördek YemekleriYemek Tarifleri

Ördek Yemeği Yapım Yöntemleri

1

Haşlama Yöntemi

Ördek etine yapılabilen en büyük hatalardan birisidir, ördeği haşlayarak pişirmek. Ne yazık ki çoğu kişinin aklına ilk gelen ve yemek tarifi sitelerinde genellikle karşılaşılan yöntemlerden birisidir, haşlama yöntemi ile ördek yemeği yapmak. Az bir eti bulunan ördek, haşlama yöntemine başvurulduğu zaman ona lezzeti veren yağını haşlama suyuna bırakır ve ördeğin bütün lezzeti kaybolur. Güzel ve doğru pişirildiğinde lezzetine doyum olmayan ördek, haşlama yöntemi yüzünden bir daha yemek istemeyeceğiniz, lezzeti olmayan bir tat haline gelir.

2

Fırında Pişirme Yöntemi

Zorlu bir yöntem olan fırında ördek pişirme yöntemi, kesinlikle ördek etine hak edilen pişirme değerinin verilmesidir. Yani, ördek etini fırında pişirmek, başvurulabilecek en etkili ve lezzetli yöntemdir. Zor olmasının nedeni ise ördek etinin pişmesinin uzun süreli oluşu ve bu uzun süre içerisinde ördek etinin kurumasıdır. O yüzden dikkatli bir şekilde pişirme yapılması gerekir.

3

Fırında Ördek Nasıl Pişer

Ördeğin dışına sürülecek karışım hazırlanıp ördeğe sürüldükten sonra alüminyum folyoya ördek sarılır, ördek fırın tepsisine konulur ve 200 derece önceden ısıtılmış fanlı fırında, ördeğin üzerine atılmış birkaç bıçak darbesi ile 1 saat boyunca ördek fırında pişer. Ardından, fırından çıkartılan ördek bir düdüklü tencereye aktarılır ve düdüklü tencerenin dibine yarım su bardağı kadar su konularak yaklaşık 10-12 dakika arası düdüklü tencerede ördek pişirilir. Havası alınmış düdüklü tencerenin kapağı açılır ve düdüklü tencerede de pişen ördek tekrardan fırın tepsisine alınır. Bu sefer fırının derecesi, en yüksek dereceye ayarlanır ve ördeğin üst derisinin çıtır olabilmesi için 15 dakika daha pişirilir. Fırından çıkartılan ördek 20 dakika bekletildikten sonra portakallı sos gezdirilir.

4

Fırında 3 Aşamalı Ördek Pişirmenin Amacı

Fırında pişirilmesinin en önemli amacı lezzetinin üst düzeyde hissedilebilmesidir. Lezzet dışında teknik açıklaması ise; ördeğin ilk fırında pişirildiğinde tepsiye bıraktığı o lezzetli yağı, yapılan farklı yemek tariflerinde kullanabilmektir. Düdüklü tencerede 10 dakika pişirilmesinin sebebi ise, bir saat boyunca fırında pişen etin yumuşamasını sağlamaktır. Ardından tekrar fırına konması ise, dışının çıtır içinin yumuşak kalabilmesini sağlamaktır. Biraz uzun olan bu işlemler sabır gerektirir. Fakat büyük sabır gerektirip pişirdiğiniz etinizi tattığınızda buna değdiğini göreceksiniz.

5

Ördeğin Pişirilmesinde Dışına Sürülecek Sos

1 tatlı kaşığı olacak kadar küçük bir zencefil rendelenip bir karıştırma kasesine alınır. Kasenin içerisine 1 yemek kaşığı bal ve soya sosu eklenir. Yarım çay kaşığı karabiber ve soya sosunun da tuz oranı göz önünde bulundurularak arzuya göre tuz eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra ördeğin dışına eşit miktarda sürülür.

6

Portakallı Sos

Bir sos tenceresine ördeği ilk fırına attığımız yağından alınarak 3-4 yemek kaşığı konulur ve 1 yemek kaşığı un ile kavrulur. Ardından, 2 portakal sıkılıp sosa eklenir ve ördeği haşladığınız sudan içerisine ilave edilir. 1 yemek kaşığı balzamik sirke konulur, sos kıvamı alana kadar karıştırılır ve fırından çıkartılıp 20 dakika dinlendirilmiş etin üzerin gezdirilerek servis edilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap