1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Müellif Yenigün: Türkiye’nin acı gerçeği, okumak isteyen lakin okuldan uzak kalan kız çocukları

Müellif Yenigün: Türkiye’nin acı gerçeği, okumak isteyen lakin okuldan uzak kalan kız çocukları

featured

Yazar Aygen Yenigün, bir Ankara romanı olarak ifade edilen ‘Çöl’ ile Serhat Sarısözen’le Gündem Dışı’nda stüdyo konuğuydu.

Aygen Yenigün’in romanı Çöl, Ankaralıların ve yolu başkentle kesişmiş olanların kendilerinden ve geçmişlerinden çok şey bulacağı bir Ankara romanı. Küçük hayallerinin peşi sıra yürüyen genç bir kızın dramıyla başlayan roman, kaderin cilvesiyle yolları kesişen Ayşegül ve Cenk üzerinden insan olmak, büyümek, iyileşmeyen yaralar ve hayat hakkında bir hikaye anlatıyor.

Yenigün, “Türkiye’nin acı bir gerçeği: Okumak isteyen ama okuldan uzak kalan kız çocukları. Toplumsal kısıtlamalar sebebiyle erkek çocuklara oranla kız çocuklar okuldan daha fazla uzak kalıyor. Yapılan çok fazla çalışma var bununla ilgili fakat (kitabımdaki ana karakter Ayşegül gibi) bireysel çabalarıyla kız çocukları okutanlar keşke daha fazla olsa… Keşke o çocuklar tarafından rol model alınabilecek insanlar daha çoğalsa. Kendisine doğru yol gösterildiğinde çok iyi işler çıkarabilecek zehir gibi çocuklar var” şeklinde konuştu.

Aygen Yenigün kitabında aşkın bilinmezliğine, yolların getirdiklerine ve çocukluk izlerinin etkisine dair okuyucuya yeni bir pencere açarken birini sevmenin ne demek olduğunu da sorguluyor. Okuyucu, yazarla birlikte Ankara’nın yokuşlarında, parklarında yürüyor, Mardin’in taş binalarına, Midyat’ın dar sokaklarına giriyorlar. Aşk, hüzün ve korkuların engel olamadığı büyük umutlar arasında dolaşırlarken onlara unutulmayan şarkılar eşlik ediyor. Hep birlikte hem tanıdık duygularla tekrar karşılaşıyor hem de Türkiye’nin ve hayatın gerçekleriyle yüzleşiyorlar.

‘Ankara yaşamı kolaylaştıran, birbirimize daha fazla zaman ayırmamızı sağlayan bir şehir’

Kitabında sıklıkla işlediği Ankara’ya ilişkin de konuşan Yenigün, şunları söyledi:

“Ankara benim için güvenli bir liman. İstanbul’la karşılaştırdığımda yaşaması çok daha kolay bir şehir. Biz Ankara’da eşimize dostumuza daha fazla vakit ayırabiliyoruz. İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek çok zaman aldığı için buluşmalar erteleniyor veya seyreltiliyor, Ankara’da trafik sorunu yok. Ankara, yaşamı kolaylaştıran, birbirimize daha fazla zaman ayırmamızı sağlayan, ihtiyaç duyduğumuzda birbirimizin yanında daha fazla bulunmamızı olanaklı kılan bir şehir.”
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap