İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Miçotakis, Yunanistan’daki orman yangınlarının faturasını iki bakana kesti

Miçotakis, Yunanistan’daki orman yangınlarının faturasını iki bakana kesti

featured

Temmuz 2019’da iktidara gelen sağcı Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiriakos Miçotakis, bu ay çeyrek milyon hektardan fazla alana yayılan çam ormanı yangınlarının günlerce söndürülemeyerek başkent Atina’nın eteklerine varması ve konutlarla işyerlerini küle çevirirken 2 kişinin ölümüne, binlerce kişinin tahliyesine yol açmasının faturasını kamu düzeni ve turizmden sorumlu bakanlara kesti.

Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis’i görevden alıp yerine eski bir içişleri bakanı olan siyasi analist Panayiotis Theodorikakos’u getiren Miçotakis, Turizm Bakanı Harry Theoharis’i de gönderip yerine Yunanistan’ın koronavirüs pandemisiyle mücadeledeki başarısının mimarı olarak görülen Sağlık Bakanı Vasilis Kikilyas’ı atadı. Yunan ekonomisinin temel direğini turizm oluştururken, başbakanın bu hamlesinin Turizm Bakanlığı’nın profilini yükselttiği yorumları yapıldı. Sağlık Bakanlığı da göçmen karşıtlığıyla tanınan Thanasis Plevris’e emanet edildi.

Yangın söndürmedeki gecikmeler ve yetersizlikler nedeniyle kamuoyu karşısında özür dilemiş olan Miçotakis, ağustos ortasında Doğal Afet Kurtarma Bakanlığı kurmasının ardından bu kez itfaiye birimlerinden de sorumlu olacak Sivil Koruma Bakanlığı adında yeni bir bakanlık oluşturdu. Sivil Koruma Bakanlığı’nın başına eski Genelkurmay Başkanı ve eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’i getirdi.

Yunan Başbakanı’nın 2022 ekonomik politikasını açıklayacağı kilit konuşmasını yapmasından iki hafta öncesine denk gelen kabine değişikliğinde Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Maliye Bakanı Hristos Staikuras ve Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos koltuklarını korudu.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap