1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır uzunluğunda kızarıklık varsa dikkat!

Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır uzunluğunda kızarıklık varsa dikkat!

featured

Mineral açısından zengin ve besleyici özelliğiyle bilinen mantar aynı zamanda gıda zehirlenmelerinin de sık yaşandığı bir besindir. Bilinçsizce tüketilen mantar, bazen ciddi reaksiyonlara sebep olurken kimi zaman ise ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Uzmanlar her mantarın tüketilmemesi gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulunmaktadırlar. Peki mantar zehirlenmesi nasıl gerçekleşir? Mantar zehirlemesi durumunda neler yapılmalıdır? sorularının yanıtlarını öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsiniz..

SADECE UZMANLAR ANLAYABİLİYOR

Mantarların zehirli olup olmadığını anlamak uzmanlık gerektiriyor. Dünyada 150 binden fazla mantar türü bulunurken içlerinde 100 kadar zehirli türü vardır. Bir mantarın zehirli ya da zehirsiz olduğuna kendi kendimize karar vermek ve bulduğumuz herhangi bir mantarı tüketmek ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bir mantarın zehirsiz olduğunu belirleyebilmek için ise bilinen kesin bir kriter bulunmuyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Bulantı ve kusma, tansiyon düşüklüğü, nabızda artış, yüz ve boyunda kızarma ve terleme gibi belirtiler mantarda bulunan zehirli maddenin özelliğine göre değişebiliyor.Bu semptomları 2 saat içinde üreten mantarlar olduğu gibi belirtilerin 6 saat sonra görüldüğü mantar türleri de bulunuyor. Ancak belirtilerin 6 saat sonra görüldüğü mantar türleri daha tehlikeli olabiliyor.Belitilerin 2 saat içinde ortaya çıktığı zehirlenmelerde ölüm riski çok daha az.

İLK FIRSATTA BOL SU İÇİRİLMELİ

Zehirlenen kişide fazla miktarda su kaybı oluşur.Mantarın içerdiği toksinin atılması için kişi ilk fırsatta bol su içirilerek kusturulması gerekiyor.Zehirlenen kişi vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Tüketilen mantarla ilgili doktora verilecek bilgi tedavide çok önemli olmaktadır.Eğer tüketilen mantardan bir örnek var ise doktora gösterilmelidir. 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap