İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mahkemeden Apple için tokat üzere açıklama!

Mahkemeden Apple için tokat üzere açıklama!

featured

Apple, Epic Games ile olan yasal savaşını kaybetti. Apple artık geliştiricileri uygulama içi satın almalar için App Store ile kısıtlayamayacak. Bu kapsamda artık geliştiriciler Apple’ın tüm uygulama içi satın alımlarındaki %30’a varan gelir kesintisinden kaçınmak için kendi veya diğer üçüncü taraf uygulama içi ödeme sistemlerini kullanabilecek.

Apple, Epic Games ile girdiği yasal savaşı kaybetti

İlk olarak The Verge’den Nilay Patel tarafından Twitter’da bildirilen karar, Cupertino merkezli teknoloji devi için devrim niteliğinde bir karar. App Store gelirleri şirket için oldukça büyük bir gelir kapısı. Kararın şirket üzerinde büyük bir etkisi olacak. Apple, artık geliştiricileri kullanıcılarını üçüncü taraf ödeme seçeneklerine yönlendirmesini engellemeyecek. Epic, son dönemlerde Fortnite oyununu iOS cihazlara getirmeyi de planlıyor.

Apple, App Store’un 2008‘de piyasaya sürülmesinden bu yana, uygulama satın alma ve tüm uygulama içi satın almalar dahil olmak üzere tüm uygulama gelirlerinden %30’luk bir kesinti alıyor. Bu kesinti şimdi yeni kararla belirli durumlarda %15’e düşürüldü. Bu karar Apple için oldukça önemli diyebiliriz.

Dünya çapında sansasyon yaratan Fortnite’ın yapımcıları Epic Games, oyun içi mikro işlemleri tamamen kendisine yönlendirmeye çalışarak bu gelir-paylaşım yapısına itiraz etti. Epic’in bu isteği de Apple’a ters düştü ve ardından Fortnite’ı App Store’dan tamamen kaldırdı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap