1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Lavrov: Rusya, Kabil’deki hücumları kınıyor

Lavrov: Rusya, Kabil’deki hücumları kınıyor

featured

Roma’da İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Mario’yla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Afganistan’ın başkenti Kabil’de dün düzenlenen saldırılara tepki gösterdi.

Rusya’nın saldırıları kınadığını belirten Lavrov, “Terör eylemlerinin kınanmasına, hayatını kaybedenlerin ailelerine gönderilen başsağlığı dileklerine katılıyoruz ve elbette bunda, Afganların daha fazla gecikmeden ülkenin tüm ana siyasi güçlerinin katılımıyla kapsayıcı bir geçiş hükümeti kurmaları için sunulacak yardımın hızlandırılması gerektiğini görüyoruz” dedi.

Luigi Di Mario’yla yaptıkları görüşme sırasında Afganistan’daki durumun sonuçlarını ve sığınmacı akınlarını istişare ettiklerini kaydeden Lavrov, “Bundan ders çıkarmalıyız. Farklı bir değerler sistemini dayatmak, son derece tehlikeli. Başkalarının topraklarında daha fazla eylemde bulunmayı düşünen politikacıların kafasında böyle bir sonucu pekiştirmenin mümkün olacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Rusya için güney sınırlarının ve Orta Asya’daki müttefiklerinin güvenliğini sağlamanın önem taşıdığını anlatan Lavrov, bu konunun Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü‘nün (KGAÖ) video konferans yöntemiyle düzenlenen zirvesinde ele alındığını ve Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde istişare edileceğini vurguladı.

‘Rusya, Afganistan krizinin yönetilmesinde anahtar partner’

Di Mario da, Rusya’nın Afganistan’daki krizin yönetilmesinde anahtar bir partner olduğunu belirtti.

Di Mario, “Moskova’nın mevcut krizle başa çıkmada ve gelecekte ortak bir uluslararası yaklaşıma ulaşmada önemli bir aktör olduğuna inanıyoruz. Afganistan’ın teröristler için güvenli bir sığınak haline gelmemesini sağlamalıyız” dedi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap