İlginizi Çekebilir
kel-kofte-7y4kCKQe.jpg
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri
  3. Kuşbaşı Et Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Kuşbaşı Et Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Kuşbaşı Et Yemeği Nasıl Yapılır?

Kuşbaşı Et Yemeği Bol proteinli, Türk mutfağının vazgeçilmez et yemeği olan kuşbaşı; bayramlarda, akşam yemeklerinde özellikle Karadeniz bölgesinde bolca tercih edilen bir yemek olarak kültürümüzde bulunmaktadır.

Kuşbaşı Et Yemeği nasıl yapılır,Kuşbaşı Et Yemeği tarifi,Kuşbaşı Et Yemeği faydaları,Kuşbaşı Et YemeğiYemek Tarifleri

Kuşbaşı Et Yemeği Malzemeleri

  • Yarım kilo dana kuşbaşı et
  • Bir baş soğan
  • Zeytinyağı
  • Kimyon, karabiber, tuz

Kuşbaşı Et Yemeği Nasıl Yapılır?

1

Kuşbaşı Et Yemeği Nasıl Yapılır?

Öncelikle dana kuşbaşı etleri suda bekletilir. İçerisinde ki koyu suyu çıkana dek orada kalır. Daha sonrasında bir kenara alınır. Bir baş soğan küp küp doğranır. Sonrasında bir tencereye zeytinyağı ilave edip kızdırması sağlanır. Doğranmış soğan tencereye konur ve kavrulur. Daha sonra suda beklettiğimiz kuşbaşı etler tencereye alınır. Orta hararetli ateşte tencerenin kapağını kapatıp etlerin sularını salması beklenir. Etler sularını saldığında eti karıştırıp altını kısarak bu sefer etlerin suyu çekmesi beklenir. Et suyunu çektikten sonra tencereye bir miktar su eklenir ve etler yumuşayana kadar pişmesi beklenir, pişmesine yakın baharatlarını atıp piştikten sonra altı kapatılır. Dilerseniz suyun içerisine salça karıştırarak da döktüğünüzde güzel sonuç alabilirsiniz.

Notlar

1

Püf Noktaları Neler?

Et pişirirken dikkat edilmesi gereken nokta eti pişirmeden önce suda bekletip etin içerisinden çıkan kanı temizlemektir. Eğer soğuk suda bekletmek istemeyip bir yandan daha yumuşak olmasını istiyorsanız etinizi düdüklü tencerede bir miktar su ile pişirip o şekilde kanını temizleyebilirsiniz. Eğer bu temizleme işlemini düdüklü tencerede yapmayı düşünüyorsanız içerisine ete çok yakışacak olan defneyaprağı atarak o şekilde pişirebilirsiniz ve tadını ete işlemiş olursunuz. Daha sonrasında etinizin suyunda bir farklılık isterseniz tabaklara servis yaptıktan sonra içerisine elma sirkesi yakışacaktır. Eğer etinizin içerisinde soğan istemeyip vitamininden faydalanmak istiyorsanız etinizi düdüklü tencerede kaynatırken içerisine arpacık soğan atarak pişirip sonrasında süzebilirsiniz.

2

İlave Edilebilen Alternatifler

Eğer et yemeğini ağır buluyorsanız içerisine defneyaprağı, fesleğen, misk otu ve karanfil atıp hem hoş bir tat bırakıp hem yemeğin ağırlığını alabilirsiniz. Ete yakışacak baharatlardan kekikte lezzet açısından memnun edebilecek bir yere sahiptir. Etinizi yaparken zeytinyağ kadar güzel yapabilecek bir diğer alternatifte tereyağıdır. Eti güzelleştiren nadir tatlardan olan tereyağı hem kendine özgü tat hem de rahatsız etmeyen bir koku bırakacaktır. Sarımsakta güzel bir lezzet ve vitamin olacağından içerisine ince kıyıp et ile birlikte yağda kavurabilirsiniz.

3

Fayda Sağlayan Özellikleri

Kuşbaşı daha eti özellikle B12 vitamini ve çinko bakımından zengin olup demir ve kalsiyum alımında güzel rol oynar. Aynı zamanda işlenmiş saf etin kanser hücrelerini azalttığı ve hücre yapısını güçlendirdiği yatsınamaz. Kuşbaşı et yemeğinin son derece faydalı bir yemek tarifi olduğu bir gerçektir. Eğer yağlı bir et seçimi yaptıysanız etin içerisinde bulunan yağ beyni güçlendirmede ve kasları kuvvetlendirmede ayrıca bağışıklık sistemini düzenlemede fayda görebilirsiniz.

4

Kalorisi Ne Kadar?

​​​​​​​Bir porsiyon kuşbaşı et yemeğinde 225 kalori bulunmaktadır. Protein bakımından ise %28 oranında protein barındırmaktadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap