1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Kritik Metrikler, Altın Fiyatı İçin Neye İşaret Ediyor?

Kritik Metrikler, Altın Fiyatı İçin Neye İşaret Ediyor?

featured

Altın fiyatı, New York seansı sırasında düştü ve yazı yazılırken %0,36 düşüşle 1.787,78 dolardan işlem görüyordu. Bu arada, Perşembe günü kasvetli bir ABD 30 yıllık tahvil piyasasında düşüşe geçen ABD 10 yıllık Hazine getirileri, sonrasında toparlanarak 4 baz puan (bps) artışla 1,341’e yükseldi. Doların altı para birimi karşısındaki performansını izleyen ve emtia fiyatlarını etkileyen ABD doları endeksi (DXY) %0,05 artışla 92,57’e yükseldi.

Jerome Powell, Fed şahinlerine mi yaklaşıyor?

Amerika seansının başlarında, ABD doları endeksi 92,36 civarında işlem görüyordu. Bununla birlikte, artan getiriler ve karışık piyasa hissi, dolar talebini destekleyerek getirisiz metaldeki düşüşü tetikledi. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere hafta boyunca Fed konuşmacıları, tapering başlangıcına atıfta bulundular. Salı günü, St. Louis Fed James Bullard ve New York’tan Fed John Williams, QE’deki düşüşün bu yıl içinde başlayacağı konusunda anlaştılar. Piyasalar James Bullard’ın şahin duruşuna aşina olsa da, NY Fed’den John Williams biraz şaşırttı, bu da Jerome Powell’ın aynı duruşa meylettiğini ima etti.

Perşembe günü, Atlanta’dan Fed Raphael Bostic, bu yıl içinde tahvil alım programını azaltmanın uygun olacağı yorumunu yaparak, ekonomiyi oldukça güçlü bir konumda gördüğünü söyledi. Fed yetkililerinin geçit törenini bu hafta Cleveland Fed’den Loretta Mester bitirdi. Cuma günü Loretta Mester, enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü riskler gördüğünü ve 2022’nin ilk yarısında teşvikin rahatlıkla gevşetilebileceğini söyledi.

Altın fiyatı tahmini ve teknik görünüm

Piyasa analisti Christian Borjon Valencia, altının günlük hareketli ortalamalarının altında işlem gördüğünü ve bunun da sarı metalin düşüş trendinde olduğu anlamına geldiğini söylüyor ve şu analizi yapıyor:

Altın fiyatı-günlük grafik

Altının 1.800 doları geri alamaması, daha fazla zararın yolunu açabilir. İlk talep alanı 19 Ağustos’un en düşük seviyesi 1.774,21 dolar olacak. İkincisi temizlendikten sonra, bir sonraki destek 10 Ağustos’un en düşük seviyesi 1.717,79 dolar. Orada belirleyici bir kırılma, fiyatı 2021’in en düşük seviyesini 1.676,86 dolardan test etmeye itebilir. Öte yandan, altın 1.800 doları geri alırsa, altın boğalar biraz nefes alabilir. Getirisi olmayan metal daha sonra kendisine yön verebilecek yeni bir katalizörü beklemek zorunda kalacak.

Altın fiyatı-4 saatlik grafik

Analist Christian Borjon Valencia, bu zaman çerçevesinde, altının fiyat hareketini, aşağı yönlü eğilimi koruyarak, 200 basit hareketli ortalamayı (SMA) aşağı yönlü kırdığını belirtiyor ve şu seviyelere işaret ediyor:

8 Eylül’ün en düşük seviyesi 1.782,47 dolar civarında bir kırılma, 19 Ağustos’un düşüğü 1.774,21 doları açığa çıkarabilir. Bu seviyenin kırılması durumunda, aşağıdaki kilit talep alanları 12 Ağustos’un en düşük seviyeleri, yaklaşık 1.742 dolar ve ardından 10 Ağustos’un en düşük seviyesi 1.717,79 dolar olacaktır. Diğer taraftan, altın boğaları 200-SMA’yı geri alırsa, bir sonraki hedefleri sırasıyla 1.802,36 dolar ve 1.809 dolar olan 100 ve 50-SMA’lar olacak.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap