1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Kritik An” Kıdemli Analist, Altın ve Gümüş İçin Düzeyleri Verdi!

“Kritik An” Kıdemli Analist, Altın ve Gümüş İçin Düzeyleri Verdi!

featured

Altın ve gümüş fiyatları ABD’nin Ağustos ayı istihdam raporunun ardından, Cuma günü erken saatlerde ABD piyasasında yükseldi ve dört haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı. Bununla birlikte, her iki metal de raporun hemen ardından görülen günlük zirvelerinden geri çekildi. 

Altın ve gümüş fiyatları günlük yüksek seviyelerinden neden geri çekildi?

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğniz üzere Çalışma Departmanından alınan istihdam raporu, temel tarım dışı maaş bordroları bileşeninin, piyasanın beklediği 720.000’lik artışa kıyasla yalnızca 235.000 arttığını gösterdi. İşsizlik oranı, beklentilerle uyumlu olarak Temmuz raporunda görülen %5,4’den geriledi ve Ağustos’ta %5,2 geldi. Piyasa analisti Jim Wyckoff, Temmuz tarım dışı istihdam verisinin, zaten güçlü bir sayıdan önemli ölçüde yukarı revize edildiğini, bu nedenle altın ve gümüş fiyatlarının günlük yüksek seviyelerinden geri çekilmesinin bir nedeninin bu olabileceğini söylüyor. 

Küresel borsalar bir gecede karıştı. ABD hisse senedi endeksleri, New York günlük seansı başladığında, S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemlerinin rekor veya rekor seviyelere yakın olduğu açılışlar gördü. Bu arada gece haberlerinde, ABD Demokrat Senatörü Joe Manchin, Perşembe günü Başkan Joe Biden’in 3.5 trilyon dolarlık vergi ve harcama paketi için “stratejik bir duraklama” çağrısında bulundu. Wall Street Journal’ın bir makalesinde Joe Manchin, yükselen enflasyonun ve yükselen ulusal borcun, yavaş bir yaklaşım ve “önemli ölçüde” daha küçük bir plan gerektirdiğini söyledi. Belirtmek gerekir ki Joe Manchin, eşit olarak bölünmüş Senato’da kilit bir oy.

Çin, Yuan cinsinden emtia vadeli işlemlerini yabancı traderlara ve yatırımcılara açıyor

Raporlar, Çin’in yabancı traderlara ve yatırımcılara açık olan Yuan cinsinden emtia vadeli işlemlerini başlatacağını söylüyor. Çin Devlet Konseyi Cuma günü yaptığı açıklamada, nakliye sözleşmeleri de dahil olmak üzere daha fazla emtia vadeli işlemi sunmayı planladığını duyurdu. Çin, emtia fiyatlandırması üzerinde daha fazla küresel kontrole sahip olmak amacıyla, emtia vadeli işlemlerinde vadeli işlemlere kademeli olarak açılıyor. Yabancı yatırımcıların şu anda ham petrol, demir cevheri, kauçuk ve bağlı bakır dahil olmak üzere Çin vadeli işlem piyasalarına erişimi var. Resmi açıklamada, Renminbi’de fiyatlandırılmış ve yerleşik bir uluslararası emtia vadeli işlem piyasası kurarak denizaşırı traderların girişini hızlandırmayı planladığı bildirildi.

Bugün önemli dış piyasalarda ABD doları endeksinin (DXY) biraz yükseldiği görülüyor. Nymex ham petrol vadeli fiyatları daha sıkı ve varil başına 70,25 dolar civarında işlem görüyor. Bu arada, gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi şu anda %1.3.

Altın ve gümüş fiyatı teknik analizi

Analisti Jim Wyckoff, teknik olarak, Ekim vadeli altın boğalarının genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olduğunu düşünüyor ve altın için şu teknik analizi yapıyor:

Fiyatlar, günlük çubuk grafikte üç haftalık bir yükseliş trendinde. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Temmuz’un yükseği 1.836,20 dolarda sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.775,00 dolar seviyesindeki sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç bugünün yükseği 1.830,20 dolarda ve ardından 1.836,20 dolarda görülüyor. İlk destek gecenin en düşük seviyesi 1.809,00 dolarda ve ardından bu haftanın en düşük seviyesi 1.801,30 dolarda görülüyor.

Analisti Jim Wyckoff, gümüş ayılarının genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olduğunu, ancak boğaların ilerleme kaydettiğini ve günlük grafikte fiyat artış trendi üzerinde çalıştığını belirterek gümüş için şu analizi yapıyor:

Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Aralık vadeli işlem fiyatlarını ons başına 25,00 dolardan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 23,00 dolardan sağlam desteğin altında kapatmak. İlk direnç bugünün yükseği 24,44 dolarda ve ardından 24,75 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek 24,00 dolarda ve ardından bu haftanın en düşük seviyesi olan 23,775 dolarda görülüyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap