1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Korkutan Çöküş” 4 Analist, Altın Fiyatı Beklentilerini Paylaştı!

“Korkutan Çöküş” 4 Analist, Altın Fiyatı Beklentilerini Paylaştı!

featured

Altın fiyatı pozitif bölgede ancak Evergrande temerrüt tehdidi arttıkça büyük bir güvenli liman bulamıyor. Dow Jones Sanayi Ortalaması, Çinli bir gayrimenkul devinin bu hafta borç yükümlülüğünü yerine getiremeyeceğine dair korkuların artmasıyla yeni işlem haftasına 500 puandan fazla düşüşle başladı. Detaylar Kriptokoin.com‘da.

Altın fiyatı ve Çin‘deki riskler

Evergrande, Perşembe günü 83,5 milyon dolarlık bir faiz ödemesi geldiğinden, tahvil sahiplerine ödemek için para bulmak için çabalıyor. Şirket, önümüzdeki hafta 47.5 milyon dolarlık bir ödeme daha yapacak. Birçok analiste göre, Çin’deki temerrüt korkusu dünyanın geri kalanına yayılabilir. Artan bu korkulara rağmen, fiyatların ons başına 1.800 doların oldukça altında kalması nedeniyle altın piyasası sadece mütevazı bir ilgi görüyor. Aralık altın vadeli işlemleri en son, gün için %0.62 artışla ons başına 1.762.20 dolardan işlem gördü.

Bannockburn Global Forex genel müdürü Marc Chandler, “Altın, daha yumuşak getirilerden ve düşen hisse senetlerinden beklendiği kadar destek çekmiyor” dedi. TD Securities’in emtia stratejisi başkanı Bart Melek, altının fazla dikkat çekmediğini, çünkü yatırımcıların potansiyel bir likidite krizi öncesinde nakit tutmakla daha fazla ilgilendiğini söyledi. ABD doları dört haftanın en yüksek seviyesinden düşmesine rağmen, dirençli güç göstermeye devam ediyor. ABD doları endeksi en son, gün içinde nispeten değişmeden 93.19 puanda işlem gördü. Melek, “Yatırımcılar nakit biriktiriyor gibi görünüyor ve günün sonunda altın bir güvenli liman varlığı olsa da, ABD doları değil” dedi. Melek, Çin piyasalarında artan likidite sorunlarına rağmen, Kuzey Amerika’daki yatırımcıların hala Federal Rezerv’e ve para politikasında olası bir değişikliğe odaklandıklarını sözlerine ekledi.

FED kararları

ABD merkez bankası iki günlük para politikası toplantısını Salı ve Çarşamba günü gerçekleştirecek. Para politikası kararı öncesinde, Federal Rezerv‘in aylık tahvil alımlarını azaltmak için bir plan yayınlayacağına dair beklentiler var. Melek, Fed’in herhangi bir plan yayınlamasını beklemediğini ancak yine de bir planın geleceği düşüncesinin altın üzerinde kısa vadede ağırlık yaratmaya yettiğini söyledi.

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen de ABD para politikasının altın piyasası üzerinde hisse senedi piyasası oynaklığından daha büyük bir etkiye sahip olduğunu söyledi. Hansen: “Şu anda piyasada, getirilerdeki ve dolardaki bir sonraki büyük hareketin her ikisinin de yukarı yönlü olduğuna dair bir algı var. Bu görüş değişene kadar, altın yenilenen talebi çekmek için işini durdurdu” dedi. Hansen, yaklaşmakta olan bir likidite krizine rağmen, fiyatların kritik direnç noktalarının üzerinde tutunamaması nedeniyle altın piyasasındaki duyarlılığın düşüş eğiliminde olduğunu da sözlerine ekledi.

SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, altının kısmen fazla hareket görmediğini, çünkü yatırımcıların Evergrande temerrütünün küresel ekonomi için ne kadar büyük bir etki yaratacağını henüz bilmediklerini söyledi. Stratejist dedi ki:

Bazı yatırımcılar, Evergrande’den gelen herhangi bir serpinti Çin ve Çin’e duyarlı pazarlarda kontrol altına alınabileceğini düşünüyor olabilir. Altın biraz yükseldi, ancak yatırımcıların daha savunmacı bir duruş sergilediği bir günde beklendiği kadar değil.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap