1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Kıymetli Gelişme: SEC, Kripto Paralar Konusunda Uyardı!

Kıymetli Gelişme: SEC, Kripto Paralar Konusunda Uyardı!

featured

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dijital varlıklar ve kripto paralar ile alakalı bir uyarı yayınladı. SEC duyurusunda, bireysel yatırımcıların dolandırıcılık sebebiyle “yıkıcı kayıplar” yaşamasına dikkat çekildi.

SEC’den kripto paralar ile ilgili uyarı

SEC Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi ve İcra Dairesi Perakende Stratejisi Görev Gücü tarafından paylaşılan duyuru, bireysel yatırımcıların dolandırıcılık nedeniyle karşılaştığı “yıkıcı kayıplara” dikkat çekti. ABD düzenleyicisi, artan dolandırıcılık vakalarına ve istismarlarına ana neden olarak kripto para birimleri de dahil olmak üzere ICO’ların artan popülaritesini gösterdi.

SEC ayrıca, kripto para birimlerindeki fiyat artışının yatırımcıları cezbedip, dolandırıcılardan şüphelenmemesini sağlayabileceğini söyledi. SEC’in açıklamasında, “Yatırımcılar yeni veya son teknoloji bir şey içeren yatırım fırsatları konusunda daha az şüpheci olabilir veya kaçırma korkusuna (FOMO) kapılabilir,” ifadeleri yer alıyor. Yatırımcıların FOMO’su da, fiyatlardaki son yükselişe bağlanıyor. Yatırımcıların, “çok zengin olma fırsatını” kaçırma korkularının ağır bastığı belirtiliyor.

SEC, BitConnect örneğini verdi

Yatırımcılara yüksek yatırım getirisi vaatleri, belirsiz izin, kayıt durumu, sahte referanslar gibi bazı dolandırıcılık işaretlerine dikkat etmelerini salık veren SEC, BitConnect dolandırıcılığının da altını çizdi. BitConnect, bireysel yatırımcılar için büyük bir kayıpla sonuçlanan bir dolandırıcılık olayıydı ve 2 milyar dolar buhar oldu. Uyarıda, “Platformun yatırımcılara gelen yatırımcı fonları ile para ödediği ve yatırımcıların Bitcoin’ini temsilleriyle tutarlı bir şekilde alıp satmadığı; bunun da platformun çökmesine ve yatırımcıların büyük miktarda para kaybetmesine neden olduğu iddia edildi” dedi.

SEC Başkanı Gary Gensler

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere SEC Başkanı Gary Gensler, kripto yatırımcılarının dolandırıcılığı ve diğer ilgili riskleri önlemesine yardımcı olabilecek bir düzenleyici çerçeveye duyulan ihtiyacı yineledi. 2021’in Nisan ayında SEC’nin başına geçen Gensler, önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde kripto para biriminin alaka düzeyinin büyük ölçüde bir kamu politikası çerçevesine bağlı olacağını söyledi. Bu ifadeyi destekleyerek, “Finans, nihayetinde güvenle ilgilidir” dedi. Ayrıca spekülatif piyasadaki faaliyetlerin yüzde 95’inden daha fazlasının kripto para platformlarında gerçekleştiğini söyleyerek düzenleme konusunda o tarafı hedefine aldı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap