1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Kıymetli Gelişme: ABD, Bu Altcoin İçin Süreçleri Durdurma Kararı Aldı!

Kıymetli Gelişme: ABD, Bu Altcoin İçin Süreçleri Durdurma Kararı Aldı!

featured

17 Eylül’de New Jersey’nin menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto kredi platformu ve CEL isimli altcoin projesinin arkasındaki ağ olan Celsius’a eyalette hizmete sunduğu faiz hesapları tekliflerini durdurmasını emretti. Aynı gün, Teksas Eyaleti Menkul Kıymetler Kurulu, Celsius’un eyaletteki tekliflerini durdurmak için benzer bir hamle yapıp yapmayacağını değerlendirmek için Şubat ayında bir duruşma yapılacağını duyurdu.

Popüler altcoin projesinin arkasındaki şirket, regülatörlerin odağında

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere New Jersey merkezli kripto para kredisi şirketi BlockFi, yüksek faizli kripto tasarruf hesapları nedeniyle tüm yaz boyunca devlet menkul kıymetleri düzenleyicilerinin incelemesiyle karşı karşıya kaldı. Coinbase de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yüksek getirili Borç Verme programını başlatırsa dava açılacağı konusunda uyarıldı. Şimdi, yine New Jersey’de bulunan Celsius, düzenleyicilerden uyarı alıyor.

New Jersey Menkul Kıymetler Bürosu bugün, şirkete yüksek faizli hesaplarını Ekim ayı sonuna kadar New Jersey müşterilerine sunmayı durdurması için bir durdurma emri verdi. Yine bugün, Teksas Eyaleti Menkul Kıymetler Kurulu (TSSB) şirketin 14 Şubat’ta bir idari duruşmaya çıkmasını emretti. TSSB, Lone Star Eyaletindeki müşterilere hizmet vermeyi durdurmasını talep ediyor.

Regülatörleri tetikleyen sorun nedir?

Sorun, Celsius’un kripto faiz hesapları. Müşteriler platforma kaydolur ve sahip oldukları kripto para birimlerini Celsius’a yatırır ve bu da onlara ödünç verir; karşılığında, müşteriler geleneksel banka tasarruf hesaplarında bulunanlardan çok daha yüksek faiz oranları alırlar. Ağ, oranlar haftalık olarak güncellenmesine ve varlığa göre değişmesine rağmen, yüzde 17’ye varan getirilerin reklamını yapmaktadır. Şu anda, Tether ve USDC gibi stablecoin’ler yüzde 8,88 alırken, Ethereum ve Bitcoin yılda yaklaşık yüzde 5-6 arasında faiz topluyor.

Ek olarak, Texas ve New Jersey, Celsius’un API ortak programının bu tür hesapların erişimini artırdığını söylüyor, çünkü TSSB’ye göre, “Celsius API Ortakları daha sonra müşterilerine kayıtsız Celsius Kazanç Faiz Getiren Hesaplar sunabilir ve satabilir.” Texas ve New Jersey düzenleyicilerinin söylediğine göre bunların hiçbiri, Celsius’un ticarete konu olan yatırım ürünleri olan menkul kıymetleri satmak için kurumlara veya SEC’e kaydolmadığı için her iki eyalet tarafından da onaylanmadı.

SEC ve kripto paralar konusunda uzmanlaşmış bazı avukatlar da dahil olmak üzere birçoğu, “getiri” ürünlerini menkul kıymetler olarak görüyor çünkü bunlar, borçlunun teminat vermeden birine geri ödemeyi kabul ettiği teminatsız tahviller olarak işlev görüyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap