1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kirazın yararları kan basıncını dengeliyor!

Kirazın yararları kan basıncını dengeliyor!

featured

Yaz aylarının haberci meyvelerinden biri de kirazdır. Hemen hemen herkesin ayıla bayıla tükettiği bu meyvenin insan sağlığına olan faydalarını duyan şaşırıp kalıyor. Tezgahlarda artık yavaş yavaş yerini almaya başlayan bu enfes meyvenini bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık. Peki kirazın faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İşte kan basıncını dengelemesinden tutun da uykusuzluk ve migren ağrılarını iyileştirmesine kadar bir çok sorunu tedavi eden bu mükemmel meyveninin bilinmeyen faydaları! 

YÜKSEK TANSİYONU ÖNLÜYOR 

Kirazın en önemli faydalarından biri yüksek tansiyonu önlemesidir. İçerisindeki bor ve antosiyaninler sayesinde kan basıncını dengeleyerek bu sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. 

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ TEMİZLİYOR 

Kiraz Akdeniz kıyılarında yetişen ve ılıman mevsimi seven mükemmel bir meyvedir. Birçok medeniyette yerini alan kiraz özellikle Çin tarihinde sonsuzluk iksiri olarak anılırmış. Uzmanlar ise insan sağlığına bu denli faydası olan meyvenin Ramazan ayında da mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle iftar sonrası tüketilen bir avuç kiraz hem vücudu temizliyor hem de susuzluğu gideriyor. 

ALZEHİMER’I ÖNLÜYOR 

Kirazın bir faydası da Alzehimer’ı önlemesidir. Özellikle ileriki yaşlarda ortaya çıkan ve kişinin günlük yaşantısını oldukça sıkıntıya sokan bu durumu önlemenin  yolu kiraz yemekten geçiyor. 

KAS VE KEMİKLERDEKİ TOKSİN BİRİKİMİNİ AZALTIYOR  

Kiraz aynı zamanda kişinin yorgun hissettiği zamanlarda bir kurtarıcı oluyor. Kas ve kemiklerdeki toksin birikimini azatarak kişinin kendisini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlıyor. 

KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR! 

Güçlü bir C vitamini olduğundan hücrelerin yenilenmesini desteklerken mutasyona uğramasını engeller. Böylece kanser hastalıklarının yaşanma oranını düşürür. Özellikle kolon ve bağırsaklardaki kanser hastalıkları için kiraz birebir faydalıdır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap