İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kategorisiz
  3. Kavisli ve Düz Monitör: Oyun İçin Hangisi Daha İyi?

Kavisli ve Düz Monitör: Oyun İçin Hangisi Daha İyi?

featured

Kavisli ekranlar, ekranın ortasından içbükey açı olarak ölçülen çeşitli eğrilik açılarıyla gelir. Kavisli bir ekranın önündeki herhangi bir izleyici için, görüş alanı, eğrilik olmadan olduğundan açıkça daha büyüktür.

Metal bir plaka hayal edin ve şimdi kenarlarından bükün. Büküldüğünde, aynı boyutlara sahip olmasına rağmen plaka daha kompakttır. Bu bizim görüş alanımız; kavisli ve düz değil ve bu, kavisli bir monitörün en büyük avantajlarından biridir.

Düz

Kuşkusuz bu, kavisli monitörlerin doğrudan bir avantajıdır. Düz ekranlar, kavisli olanlara kıyasla sınırlı bir görüş alanı sunar. Ama onların bir avantajı var.

Düz bir ekranla, görüş açıları içinde herhangi bir yere oturabilir ve görsellerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, kavisli bir ekranla, bir kenara çok yakın oturursanız, grafiklerin perspektifte büyük ölçüde sıkıştırıldığını görebilirsiniz. Kavisli ekranlar daha iyi bir görüş alanı sunar, ancak bulabileceğiniz en büyük kavisli ekranı seçmediğiniz sürece görüş açıları sunmaz !

Karar

Görüş alanı kavisli monitörlerde daha iyidir. Sizinle birlikte bir bireysel oyun daha ile genel olarak daha iyi bir oyun deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

2. Görüntü KalitesiDüz

Düz monitörlerle daha fazla izleyici ekleyebilirsiniz, ancak bu monitörlerin ışığı yalnızca düz bir çizgide yansıttığını bilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir bireysel izleyici için, her zaman bir görüntü bozulması noktası veya diğeri olacaktır. Tipik olarak, çerçeve bu kenarlarda gerildiğinde veya sıkıştırıldığında bozulma daha çok kenarlara doğru olur.

Kavisli

Kavisli ekranlar da düz çizgiler halinde yansıtılır. Ancak eğrilikleri sayesinde ekran çıkışları eğriliğin merkezine doğru yönlendirilir. Bu, kenarlarda minimum bozulmaya yol açar ve her kare her piksele eşit olarak dağıtıldığından kenarlarda sıfır bozulma olur.

Ancak kavisli ekranlar, yalnızca eğriliğin merkezine bitişik oturan izleyicilere distorsiyonsuz görüntüler sağlayabilir. Uzakta oturanlar için tam çerçeveyi göremeyecekler ve bazı ayrıntıları kaçırabilirler.

Karar

Kenarlara doğru bozulma olmadan eşit olarak dağıtılmış bir görüntü istiyorsanız, kavisli bir monitör seçin. Ancak 34 inçlik kavisli bir monitörle bile 144 Hz’de oyun oynamanın 2’den fazla kişi için zor bir durum olabileceğini bilmelisiniz.

3. Ekran BoyutuKavisli

Kavisli monitörler , 16:9 düz ekranlara karşı 21:9 en boy oranları sağlar. Daha basit bir deyişle, her karede daha fazla grafik elde edersiniz.

Kavisli bir monitörle, düz bir çizgi olarak ölçülen aynı uçtan uca genişliğe sahip düz bir ekrana göre yaklaşık %33 daha fazla ekran alanı elde edebilirsiniz. Bu ekstra ekran alanı, her kareye daha fazla grafik yerleştirmeye yardımcı olur; bu, nişancılık, yarış ve benzeri aksiyon oyunlarında belirleyici bir avantajdır.

Böylece, kavisli bir monitörle, düz ekran kullanan başka bir oyuncudan aynı anda aynı oyundan daha fazlasını görebilirsiniz. Profesyonel oyuncuların ve e-spor turnuvalarının her zaman kavisli ekranlar kullandığını bilin . Bu nedenle, yalnızca kavisli bir ekrana sahip profesyonel düzeyde oyun oynamaya geçiyorsunuz.

Düz

Düz ekranların kullanımı daha kolaydır. Daha fazla ayrıntı istiyorsanız, büyük bir düz ekran almayı seçebilirsiniz. Ancak, daha büyük düz monitörlerle fazladan bir mesafe kat etmeniz gerekebileceğinden, fare hassasiyetini artırdığınızdan emin olun.

Karar

Kavisli ekranlar, daha fazla ekran boyutu ve daha iyi en boy oranları sunar. Düz ekranlara göre kare başına daha fazla grafik barındırabilirler, bu da rekabetçi ve sürükleyici oyunlar için mükemmeldir.

4. Donanım GereksinimleriKavisli

Bu monitörler, daha iyi en boy oranları sayesinde kare başına daha fazla grafik sunar ve grafik eğriliğini sorunsuz bir şekilde işlemek için ek donanım hızlandırmasına ihtiyaç duyar. 

Kavisli bir ekranda her karede daha fazlasını görürsünüz. Ancak grafik kartınızı veya konsolunuzu daha çok çalışmaya zorlar . Bu nedenle, mevcut 144 Hz monitörünüzle bir NVIDIA RTX serisi GPU ile yapabiliyorsanız, kavisli bir ekranda aynı ayarlarda ve fps’de oynamak istiyorsanız mutlaka yükseltme yapın.

Düz

Oyun tartışması için düz ve kavisli bir monitörde bu, yapılması basit bir seçimdir. Kavisli bir ekran için düz olandan daha fazla grafik işlemeye ihtiyacınız olacak, ancak sonuçlar buna değer.

Karar

Kavisli ekranlar daha fazlasını sunar, ancak daha fazlasına da ihtiyaç duyar. Bütçenizi genişletmek istiyorsanız, kavisli bir monitör yükseltmesi buna değer. Değilse, dairelere bağlı kalın ve önce GPU’nuzu yükseltin.

5. Optik SağlıkKavisli

Eye Care teknolojilerinin ve Mavi Işık Filtrelerinin ötesinde, kavisli monitörler doğal olarak gözleriniz için daha iyidir.

Önde düz yatmak yerine kavisli bir ekran sizi çevreler. Kenarlar size düz bir monitörden daha yakındır. İkincisi ile, kenarlardaki değişiklikleri izlemek için her seferinde gözlerinizi yakınlaştırmanız gerekir. Kenarlar kavisli bir ekranla size yaklaştığından, gözleriniz yakınlaştırmaya gerek kalmadan değişiklikleri takip edebilir. Kavisli monitörler bu şekilde oyun oynamayı çok daha sürükleyici hale getirir. 

Düz

Düz monitörler bu işaretçi üzerinde rekabet edemez. Tasarım açısından dezavantajlı durumdalar. Ancak kavisli monitöre geçmenin ve buna alışmanın biraz zaman alacağını bilin. Bu nedenle, düz ekranınızı bir süre etrafta tutun.

Karar

Maraton oyun saatleri, düz ekranlarda mesafeyi kalibre etmeye çalışırken yakınlaştırma ve uzaklaştırma yaparken gözlerinizi rahatsız edecek. Kavisli bir ekranla, her piksel gözlerinizden radyal olarak eşit uzaklıktadır ve optikler üzerinde daha az strese neden olur. Kavisli, saatleri azaltmadan daha sağlıklı oyun oynamanın yoludur.

6. Kullanım KolaylığıKavisli

Piyasadaki en ince kavisli monitörü alsanız bile düz ekrandan biraz daha fazla yer kaplar. Tüm monitörlerin 144Hz yenileme hızları ve 4 ms’den daha az yanıt süreleri sunmadığını , rekabetçi oyunlar için temel gereksinimlerin olmadığını kesinlikle biliyorsunuzdur.

Gerçek şu ki, kavisli bir oyun monitörünün biraz daha fazla masa alanına ihtiyacı olacak. Ayrıca, kavisli bir monitörü duvara sabitlemek için yeterli profesyonel uzmanlık gerekir, ayrıca önden daha ağırdırlar.

Düz

Düz monitörler daha basittir ve daha fazla yerden tasarruf sağlar. Süslü stantları tercih etmedikçe, düz bir monitörün kurulumu daha kolaydır.

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap