İlginizi Çekebilir
yam-nua-528IIr3w.jpg
 1. Ana Sayfa
 2. Yemek Tarifleri
 3. Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır?

Karadenizlilere özgü olan karalahana, yöre halkı için vazgeçilmezdir. Her hafta mutlaka sofralarında karalahana yemeğine yer verirler ve her türlüsünü severler. Daha çok Doğu Karadeniz ve Orta Karadeniz’ de tüketilen karalahana, başka bölgelerde yaşayan halk için de merak uyandırır. Çoğu kişinin lahana yemeklerini bilmediği ve öğrenmek istediği gözden kaçmamalıdır. Karadeniz bölgesinde yaşıyorsanız karalahana bulmakta zorluk çekmezsiniz. Çok fazla üretimi yapılır ve yetişmesi kolay bir bitkidir. Köyü olan ya da bir bahçeye sahip olan kişiler mutlaka bahçelerinde lahanaya yer verirler. Dört beş ay sonra karalahana yeterince büyür ve hasadı gerçekleşir. Pazarlarda sıklıkla karşılaşılır ve fiyatı el yakmayan bir ücrete tabidir. Bu nedenle hem ulaşılması kolay hem de ucuz olan bu besini sıklıkla tüketmeli. Sağlığımızı korumaya özen göstermeliyiz.

Karalahana çorbası nasıl yapılır,karalahana çorbası tarifi,karalahana çorbası faydaları,karalahana çorbasıYemek Tarifleri

Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır?

 • Yarım kilo karalahana
 • 1 orta boy soğan
 • 2 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • pul biber
 • karabiber
 • tere yağ
 • biraz sıvı yağ
 • 2 litre su

Karalahana Çorbası Yapımı

1

Karalahana Çorbası Yapımı

Öncelikle yemek tarifi için, kullanacağımız yarım kilo karalahanayı güzelce yıkayarak tarife başlıyoruz. Yıkanan lahanayı ince ince doğruyoruz ki, yerken zorluk çekmeyelim. Sonra genişçe bir tencere alalım ve içerisine tere yağ ve sıvı yağ koyalım. Yağ eridikten sonra yemeklik doğranmış soğanı ekleyip, güzelce kavuralım. Kavurma işleminin ardından biraz salça ekleyelim. Ve ununa geçelim. Un azar azar ve karıştırılarak eklenir ki topaklaşma oluşmasın. Un eklendikten sonra lahanayı tencereye alabiliriz. Bir iki kez de lahanayla birlikte kavuralım ve iki litre suyumuzu tencereye boşaltalım. Suyun ardından baharatları ve tuzu ekleyebiliriz. Karalahana sert bir yapıya sahip olduğundan pişmesi biraz zaman alabilir. En az bir saat kadar pişirmeli, bir saatten önce ocağın altını kapatmamalıyız. Pişen lahanayı sıcak sıcak tüketebilir. Arzu ederseniz biraz limon sıkabilirsiniz. Karalahana çorbasına limon çok yakışır.

Notlar

1

Karalahananın Faydaları

Mide sorunları ile uğraşıyorsanız bu sorunun çözümü karalahanada saklı. Ülser hastalığına yakalananlar bir an önce karalahana tüketmeli, midede oluşan yarayı çok çabuk iyileştirmekte, yaranın kapanmasına yol açmaktadır. Mide rahatsızlığından kurtulmanın bir yolu da karalahana tüketmekten geçer. Karalahana tüketen kişinin vücut direnci sağlam olur ve hastalıklara yakalanma riski de en aza iner. İltihap giderici özelliği de olan karalahana aynı zamanda bünyesinde lif barındırır. Lif içerdiği için bağırsakların daha kolay çalışması sağlanır. Bağırsak problemlerinin çözümünde tercih edilen bir besin kaynağıdır. Bünyesinde birçok vitamin barındıran karalahana, kalsiyum yönünden de zengin bir besin kaynağıdır. Düzenli olarak karalahana tüketildiği zaman kansere yakalanma riski en aza indiriliyor.

2

Karalahana Yemeği Çeşitleri

Karalahana dolması, lahana yemekleri içerisinde en meşhur olanıdır. Karalahana yemeği, çorbası ve kavurması da yapılır. Çeşitlilik çoktur lahanada. Bir sebzeden en az dört beş çeşit yemek çıkarılabilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap