1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. İşte Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Etkileyecek 5 Değerli Olay!

İşte Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Etkileyecek 5 Değerli Olay!

featured

Bitcoin (BTC), haftaya 51.000 doların üzerinde başlarken boğaların şimdiki hedefi 54.000 dolar ve üzeri gibi görünüyor. Peki, bu hafta BTC fiyatını hangi gelişmeler etkileyebilir? İşte yatırımcıların izlemek isteyebileceği beş madde…

50.000 dolar kesin olarak aşıldı mı? Analistler ne diyor?

Ünlü analist ve trader Michael van de Poppe, BTC’nin 51.000 doların üzerine çıkmasını “harika” olarak nitelendirirken analist William Clemente, “54.000 doları hedefliyorum” dedi. BTC/USD paritesi, bu sırada, 52.000 doların hemen altındaki yerel yüksek seviyelere yükseldi. 52.000 dolar ise önemli bir direnç olarak kalıyor.

Bir diğer analist Pentoshi, “Bir hacim boşluğu var. Bu nedenle fiyat hızlı hareket edebilir,” dedi. Pentoshi, daha önce 50.000 doların aslında teknik bir dönüm noktası olarak pek etkili olmadığını, yükseliş için 48.700 dolarlık günlük kapanış seviyesinin üzerinde kalınması gerektiğini belirtti.

El Salvador’un Bitcoin benimsemesi

Bu hafta, BTC için teknik olmasa da oldukça önemli bir gelişme var – tarihte ilk kez egemen bir devlet, ulus çapında BTC’yi kabul edecek. 7 Eylül’de El Salvador, resmi olarak ABD dolarının yanı sıra Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kullanmaya başlayacak. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere El Salvador hükümeti geçen hafta 150 milyon dolarlık bir Bitcoin fonu oluşturmak için bir tasarıyı onayladı.

Bitcoin madencilik zorluğu ve hash rate’i ne durumda?

Bitcoin, üst üste dördüncü kez zorluğu yükseltme yolunda ilerliyor. İki günden kısa bir süre içinde gerçekleşecek olan bir sonraki otomatik yeniden ayarlama, Bitcoin’in zorluğuna tahminen %2,5 ekleyecek. Madencilik zorluğu, en son Şubat ayında dört kez üst üste yükselmişti. O sırada BTC, ilk kez 50.000 doları kırmıştı.

Öte yandan hash rate de bu hafta sonu saniyede 130 EH/s’i aşarak toparlandı. Tüm zamanların en yüksek seviyesinin 37 EH/s kadar altında. Yer değiştiren ve alana yeni giren aktif madencilerin teçhizat satın alımları, hash rate’in yükselişini önemli ölçüde etkiledi.

Stok-akış modeli 100.000 dolara işaret ediyor, piyasada “açgözlülük” geri döndü

BTC/USD, modelin günlük teknik hedefinin oldukça altında kalmasına rağmen, kripto alanındaki ünlü “stok-akış modelinin” yaratıcısı PlanB, tam olarak Ağustos ayının 47.000 dolarlık aylık kapanışını tutturdu.

Kripto korku ve açgözlülük endeksi

Eylül ayında en az 43.000 dolarlık bir kapanış olması nedeniyle analist, bu yılın sonunda 100.000 dolarlık ortalama fiyatın hala kolayca görülebilir olduğunu doğruladı. Bu sırada Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi göstergesine göre, traderlar “aşırı açgözlülük” zihniyetine geri döndüler. Endeks, şu anda 79 puanda yer alıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap