İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kategorisiz
  3. Işgın Otuz Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

Işgın Otuz Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nedir?

featured

Işgın Otuz Yemeği Nasıl Yapılır?

Işgın otu doyurucu bir öğün yemeği olarak yenilebilir. Yemek tarifi olarak temizlenen otlar doğranıp domates, soğan ile kavurulur. Pırasa gibi zeytinyağlı, pirinçli yemeği de yapılır. Hem lezzetli hem şifa kaynağı yemeğimiz afiyetle yenir.

Işgın otu yemeği tarifi,ışgın otu yemeği faydası,ışgın otu yemeğiYemek tarifleri

Notlar

1

Işgın Otu Hangi Mevsimde Çıkar?

Dağlık alanlarda yetişmesinden dolayı daha çok Doğu Anadolu’da bulunan ışgın otu ülkemizin birçok ilinde yetişebilir. Bitki ortalama 1000 metre ve 4000 metre yükseklikte yetişir. Dağlık bölgelerde kışın sonunda karlar eriyince görünür ve bitki hasat edilip şehre götürülür. Işgın otunun ekimi tohum ile olur ve ekildikten sonra mayıs ayında çimlenir ve uzamaya devam eder. Işgın otunun uzunluğu 150 santimetreyi bulabilir. Özellikle Van ve Erzurum İllerinde üretilir.

2

Işgın Otu Ne İşe Yarar?

Kırmızı sebzelerin genelinde var olan polifenol maddesi ışgın otunda çok fazla miktarda bulunmaktadır. Işgın otunun kanser hücrelerini yok ederek kansere karşı etkisinden dolayı bilinir. Işgın otu pişmeden polifenol maddesi de ortaya çıkmaz. Bu sebepten bu otun kısa süre haşlanarak yenilmesi önerilir. Kanser hücrelerini öldürüp hücreleri yenileme etkisinden dolayı kanser hastaları için doğal şifa kaynağı haline gelmiştir. Işgın otu ile ilgili yapılan araştırmalarda kanser hücrelerini öldürüp hasar gören hücreleri yenilediğini İngiltere ve Amerika’da yapılan denemeler ile ortaya çıkmıştır. Bu sayede Kanser hastalarında kullanılan ilaçların içinde kullanılan bir bitki haline gelmiştir. Özellikle lösemi yani kan kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisinde A, B1, B2, C, E, K vitaminleri bulunan ışgın otu birçok hastalığın tedavisi içinde kullanılmaktadır. Ayrıca iştah açmasından dolayı zayıflıktan şikâyetçi kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo alımına da yardımcıdır. Saymakla bitmeyecek faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesinden dolayı hastalıklara karşı daha dirençli bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. l Işgın otu ateşli hastalıklarda ateş düşürücü olarak kullanılır. l Işgın otunun kökü de haşlanarak tüketilen suyu, tansiyon ve diyabet hastalığında düzenleyici etkisi vardır l Mide bulantısı olmak üzere sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcı olur. l Afrodizyak etkisi vardır. l Cildinizde oluşan yaşlanma belirtilerini azaltır ve cildinizi tazeler. Bu sebepten kozmetik alanında kullanılır. l Alzheimer hastalığını önlemesi için de kullanılır

3

Işgın Otunu Nereden Bulabiliriz?

Bu bitkiyi bulmak maalesef zordur. Doğu Anadolu’da en çok Van’da baharın gelmesiyle kısa süreliğine pazarda bulunabilir. Çocuklarında çokça tükettiği bitki “yayla muzu” ismiyle de anılır. Yörelere göre ıçkın, uçkun, ışgın, uşgun, aşgın gibi faklı isimler ile anılır. Bahar aylarında en kolay e ticaret siteleri üzerinden teminidir.

4

Işgın Otu Nasıl Tüketilir?

Işgın otu taze ve çiğ bir şekilde de tüketilebilir. Haşlayıp suyunu içmek en basit tüketim tercihidir. Işgın otu sadece bahar aylarında temin edildiğinden kurutularak da kullanılır. Kırışıklık, sivilce ve gebelikte oluşan lekeler için de ışgın otu kurusu öğütülüp yoğurt ile karıştırılır ve krem olarak kullanılır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap