1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Irak Başbakanı: Topraklarımızın diğerlerine akın alanı olmasına müsaade vermeyeceğiz

Irak Başbakanı: Topraklarımızın diğerlerine akın alanı olmasına müsaade vermeyeceğiz

featured

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ‘Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferansı’nın açılış konuşmasını yaptı.

Irak’ın geçmişte çeşitli sorunlar ve tehlikelerle karşı karşıya kaldığını dile getiren Kazımi, “Bağdat Konferansı, dünyayla en iyi ilişkilerin geliştirilmesi için bakış açımızı yansıtıyor” dedi.

‘İyi niyet ve iş birliği, bölgemiz ve dünya barışı için önemli’

“Irak halkı, uluslararası destek sayesinde teröre galip geldi” diyen Kazımi, sözlerine şöyle devam eti:

“Irak olarak topraklarımızın başkalarına saldırı, bölgesel ve uluslararası çatışma sahası olmasını kabul etmiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Musul’a bağlı Sincar bölgesini ziyaret ettim. Sincar ve ülkemizin diğer her yerinde tüm tehlikelere rağmen hayatı normale döndürmek istiyoruz. Komşu ve dost ülkelerle savaş ve gerginliğe bir daha geri dönmeyiz. Aramızdaki ortaklık alanları çok fazla. İyi niyet ve iş birliği, bölgemiz ve dünya barışı için önemlidir.”

‘Erken seçim için uluslararası toplumdan destek’ isteği

Irak’ta uluslararası yabancı yatırım için kapıları açtıklarını ifade eden Kazımi, söz konusu konferansta ekonomik iş birliği de hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kazımi, 10 Ekim’de yapılacak erken seçimlerde uluslararası toplumdan destek istediklerini ve bunun olumlu karşılandığını kaydetti.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap