İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. iPhone 13 serisinde gelmesi beklenen 10 olağanüstü özellik!

iPhone 13 serisinde gelmesi beklenen 10 olağanüstü özellik!

featured

Apple’ın önümüzdeki haftalarda piyasaya sürmeye hazırlandığı iPhone 13 serisinde gelmesi beklenen 10 özellik nelerdir? Sizler için derledik!

Akıllı telefon pazarının en büyük oyuncularından biri olan Apple, merakla beklenen iPhone 13 serisini önümüzdeki haftalarda sergilemeye hazırlanıyor. Şirket, kullanıcılara bir dizi çeşitli yenilikler sunmayı planlarken, eleştirildiği bazı konuları ciddi şekilde revize ettiğini de gösteriyor. Peki, iPhone 13 serisi ile gelmesi beklenen en olası 10 özellik nelerdir?

Birkaç gün önce paylaşılan iPhone 13 fiyatları sonrası şimdi telefonun ekran hızı, çentik bilgisi, pil kapasitesi vs. gibi özellikleri ortaya çıktı. Buna göre yeni iPhone serisinin birçok yenilik ve değişimle gelmesi bekleniyor.

İşte Apple iPhone 13 Özellikleri!

Çentiklerin küçülmesi

Eylül 2017’de Apple’ın güçlü özelliklerinin yanı sıra tasarım tarafında da ciddi yeniliklerle gelen iPhone X modeli vitrindeydi. Özellikle ekranda kullandığı çentik ile dikkat çeken cihaz, akıllı telefon sektöründe uzun yıllar sürecek yeni bir trend başlatmıştı.

Apple’dan sonra, neredeyse tüm akıllı telefon şirketleri cihazlarını çentik tasarımıyla piyasaya sürmeye devam etti. İlk etapta kullanıcılar tarafından oldukça benimsenen çentik, belli bir süre sonra tepki çekmeye başladı. Şirketler, bir klasik haline gelen ve kullanıcıları sıkmaya başlayan çentik yerine farklı tasarımlar denemeye başladı. Örnek olarak pop-up kamera veya ekran altı kamera gibi teknolojileri gösterebiliriz.

Son zamanlarda sızdırılan bilgileri ve serinin ortaya çıkan modellerini göz önünde bulundurarak Apple, iPhone 13 serisinde kullanılacak çentiklerin boyutunu yüzde 25 azaltmayı planlıyor.

Pil kapasitelerini artırma

Son zamanlarda iPhone 13 serisinin kullanıcıları heyecanlandıracak pil özellikleri hakkında yeni bir iddia ortaya çıktı. Ünlü analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, “Soft Board Technology” adı verilen yeni pil teknolojisi sayesinde mevcut pil boyutunu artırmadan serinin tüm modellerinde daha fazla pil kapasitesi sunmayı planlıyor.

Buna göre, iPhone 13 mini, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro modellerinde pil kapasitesinde yüzde 10, iPhone 13 Pro Max modellerinde ise yüzde 18 artış olacak.

Ekran yenileme hızı 120 Hz

Son zamanlarda amiral gemisi sınıfında yer alan Android telefonlarda 90 Hz veya 120 Hz yenileme hızlarına sahip paneller kullanılsa da Apple, iPhone 12 serisinde 60 Hz standart yenileme hızı sunan panelleri tercih etmişti. Şirket yazılım desteği ile çok akıcı bir ekran deneyimi sunsa da iPhone 13 serisi ile tamamen farklı bir yol izleyecek.

Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Apple, serinin Pro ve Pro Max modellerinde LTPO panelleri kullanmak için bu yıl Samsung Display ile iş birliği yapacak. Bu şekilde ekran yenileme hızları 1 Hz’den 120 Hz’e uyarlanmış olacak. Başka bir deyişle, yenileme hızları gerektiğinde 120 Hz‘e kadar çıkacak ve diğer durumlarda 1 Hz’e düşecek. Bu, güç tüketiminde yüzde 20’lik bir azalmaya neden olacak.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap