İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Huawei’den ABD’ye göz dağı niteliğinde duyuru!

Huawei’den ABD’ye göz dağı niteliğinde duyuru!

featured

Huawei Technologies bugün yeni bir duyuru yaptı. Şirket bundan sonra yeni akıllı telefonları için Çin’de üretilen bileşenlerin kullanımını artıracak. Huawei bu kararı çoğunlukla ABD ile yaşadığı problemlerden dolayı aldı. Şirket, ABD yaptırımları nedeniyle ABD yapımı parçalardan uzaklaşmaya başlayacak. Bir diğer deyişle Huawei özüne dönüyor diyebiliriz.

Bir NikkeiAsia raporuna göre, Çinli teknoloji devi, yakın zamanda piyasaya sürülen telefonlarında Çin bileşenlerini ikiye katlayacak. Şirket şimdiden bu yönde adımlar atmaya başladı bile. Artık şirketin cihazları, kendi ülkesinde üretilen parçaların yüzde 60’ından fazlasını barındırıyor.

Huawei ABD yerine Çin bileşenleri kullanmaya odaklanacak

Çinli teknoloji devi, ABD hükümetinin birçok önemli Amerikan teknolojisini kullanmasını engelleyen ABD hükümetinin Entity kara listesine alınmıştı. Şirket bu sebeple ABD yapımı parçaları değiştirmek zorunda kaldı. Bu nedenle, marka artık yerel olarak üretilen bileşenleri kullanmaya çalışıyor. Bu durum şimdi şirket için daha kişisel bir mesele haline geldi.

Tokyo merkezli araştırma uzmanı Fomalhaut Techno Solutions’a göre, şriketin Mate 40E modeli Huawei’nin yeni stratejisini yansıtıyor. Bu 5G özellikli cihaz tüm bileşenlerin toplam değerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan Çin yapımı parçalara sahip. Diğer bir deyişle, selefi Mate 30’dan yaklaşık iki kat daha fazla Çin parçası içeriyor.

Huawei yeni yönelimine rağmen hala envanterinde bulunan ABD yapımı çipler gibi bazı önemli yarı iletkenleri kullanıyor. Bunun sebebi şirketin hala bu teknolojiye bağımlı olması ve mevcut durumu nedeniyle daha fazla düşüşle karşı karşıya kalmaktan kaçınması.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap